Kakule Nedir? Nerelerde Kullanılır?

0

Kakule, sıcak ülkelerde yetişen 4 / 5 metre boya sahip yemeklerde ve içeceklerde kullanılan bir bitkidir. Hindistan’da oldukça sık rastlanılan kakulenin sarımsı yeşil ve kirli beyazımsı meyveleri bulunmaktadır. Keskin kokusu ile kendilerini belli eden meyveler mercimek şeklindedir. Kakule çeşitleri, yetiştikleri yörelere göre isim almaktadır.

Eski tarihlerde bulması zor olsa da şimdilerde tüm aktarlardan temin edilebilmektedir. Kakule tohumu, meyvesi kurutularak elde edilmektedir. Kakule tohumları içerisinde reçine, nişasta ve uçucu yağlar bulunmaktadır. Özellikle Hindistan yerlileri ağızlarında hoş koku olması için sıklıkla kakule çiğnemektedirler. İsveç ve Finlandiya ülkelerinde unlu mamullerinin içinde de kakule kullanılmaktadır. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren içecek tarifleri

Kakulenin Kullanım Alanları

Kakule, hoş kokusu ve lezzet vermesi nedeniyle birçok alanda kullanılmaktadır.

  • Ağız kokusu problemlerinde, kokulu sarımsak soğan gibi gıdalar tüketildikten sonra veya alkol kokusunda kakule çiğneyerek kokuyu bastırabilirsiniz.
  • Kakule pilavda da kullanıldığı gibi sıklıkla balık ve baklagil yemeklerinde kullanılmaktadır.
  • Muhallebi gibi birçok sütlü tatlı da çeşni ve hoş koku vermesi için kullanılabilir. Sizlerde mutfaklarınızda hoş kokusu ve lezzeti için kakuleyi baharat olarak kullanabilirsiniz.
  • Pilava eklendiğinde lezzetinin yanında pilava parlaklık da vermektedir.
  • Kakule, birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Özellikle nezle de kakuleyi toz haline getirip buruna hafifçe çektiğinizde nezle kesilir, rahat nefes alabilirsiniz. Kakuleli çay tarifi
  • Zihin güçlenmesi, mide bulantısı, dizanteri, idrar söktürme, mide rahatsızlıkları, akciğerler ve bronşit rahatsızlıklarında kakule şifa niyetine kullanılmaktadır.
  • Mide bulantısında kakule kullanmak oldukça etkilidir. Mide bulantısı yaşadığınızda bir miktar naneyi bir miktar suyla kaynatın. Bal ve limon ilave ettiğiniz içeceğin içerisine bir tutam kakule katın. Bekletmeden tüketin, mide bulantınız geçecektir.
  • İştahsızlık çeken çocuklar için kakuleyle bu sorunu aşabilirsiniz. İştahsızlığa karşı kakuleyi bir miktar suyla kaynatıp içerisine bir adet esmer şeker veya bir kaşık bal ilave ederek tüketin.
  • Eğer mide yaralarınız varsa veya gaz problemi çekiyorsanız nane kekikle birlikte kakule kaynatarak tüketin. Kakuleyi bitki çayı olarak da tüketebilirsiniz.
  • Aktarlarda ve kakule yetişen Hindistan gibi yabancı ülkelerde Candamom Tea adı verilen aromalı çaylar üretilmektedir. Bunun dışında kahve ve her türlü çayınızda farklı bir lezzet, hoş koku için kullanabilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.