Kalan Sebzelerinizi Değerlendirin!

0

Yemek yaparken attığınız sebzeleri bir düşünün. Soğanı soyup, kullanıyorsunuz ama attığınız bölümü bir düşünün. Havucu dış yüzeyini ne yapıyorsunuz? Kereviz yaprakları, mantarın sapları gibi…. Evinizde her gün sebze yemekleri yapıyorsanız, bu malzemeleri sürekli olarak atıyorsunuz. Biz bu yazımızda size sebze atıkları ve kalan sebzelerinizden nasıl faydalanabileceğinizi anlatacağız. Çok lezzetli ve faydalı sebze suyu yapmaya ne dersiniz?

Hazırlayacağınız sebze suyunu çorba ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Eğer vejetaryen iseniz sebze suyunu içme suyu ile yapabilirsiniz. Ama değilseniz, su yerine tavuk veya et suyu ile yaparsanız çok daha lezzetli olacaktır. Bu tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Meyve ve Sebzelerin Taze Kalması İçin Sünger Hilesi

Sebze suyu için gerekli malzemeler:

10 bardak et veya tavuk suyu

Malzemeler

3-4 bardak kadar kalan sebzeleri büyük bir tencerenin içine koyun. Sebzeleri kesmenize gerek yok. Üzerine 10 bardak su vela et veya tavuk suyu koyun.

İsteğe bağlı eklenti maddeler: 1 defne yaprağı, birkaç karabiber, 1 çay kaşığı tuz (tat)

Yapılışı:

Sebze suyu yapacaksanız bir hafta boyunca kalan sebzelerinizi bir kap içinde buzdolabında saklayın. 3-4 bardak kadar sebze kalanı topladığınızda çalışmaya başlayabilirsiniz. Meyve ve Sebzeler İçin Temizlik Spreyleri Yapın

Su, sebzeleri ve eklentileri bir tencereye koyun. 10-12 saat boyunca düşük ateşte ya da 4-6 saat yüksek ateşte pişirin.

Ardından tencereyi ocaktan alın ve içinde bulunan sebzeleri süzün. Buzdolabında bir hafta dondurucu da ise 6 ay boyunca saklayıp kullanabilirsiniz. Ancak dondurucuya koyacaksanız o zaman genişleyeceği için geniş ağızlı bir kapa yerleştirin.

İsterseniz, sebze suyunu buz küpleri haline getirerek de bulyon şeklinde kullanabilirsiniz.


Share.

About Author

Comments are closed.