Kamkat (Kumkuat) Reçeli Tarifi

0

Eğer turunçgil reçelleri seviyorsanız mutlaka kamkat reçeli yapmalı ve denemelisiniz. Kamkat şekli ufak bir limona, rengi portakala benzeyen, turunçgiller ailesinin kabuğu da yenilen tek üyesidir. Kamkat reçeli bergamuta benzeyen muhteşem aromalı, tadına doyamayacağınız mis kokulu ve leziz bir reçeldir… Kamkatın (Kumkuat) 9 İnanılmaz Sağlık Faydası

Malzemeler:
1 kg kamkat
750 gram toz şeker
3 su bardağı su
1/2 limonun suyu

Yapılışı:
Kamkatlar yıkanır ve üst kısmındaki yeşil kapak üzerinde bırakılarak sapları temizlenir. Bir tencerede bol su ile yumuşatmadan sadece 10 dakika haşlanır, suyu süzülür ve soğumaya bırakılır.

Soğuk su dolu bir kaba alınır 2-3 kez daha suyu değiştirilerek en az yarım gün bekletilir. Kamkat (Kumkuat) Nasıl Yenir? 

Sonra kamkatlar ortadan boylamasına ikiye bölünür ve çekirdekleri ayıklanır. İsterseniz çekirdeklerini ayıklamayın. Çekirdekler sayesinde pektin oluşur ve reçel daha hızlı kıvam alır.
Reçel tenceresine bir kat kamkat ve bir kat toz şeker olmak üzere kat kat döşenir. Bu şekilde bir gece şekerde bekletilir. Ertesi gün şekerlenmiş kamkatlara üç su bardağı su eklenir. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altı kısılır. Reçel kıvamı alıncaya kadar kaynatılır, ocaktan almadan önce limon suyu eklenir ve bir taşım daha kaynatılır. Reçel sıcakken kavanoza alınır ve kapağı kapatılarak ters çevrilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.