Karadeniz Pidesi Tarifi

0

Karadeniz Pidesi bütün Karadeniz yöresine damgasını vuran lezzetlerden biridir. Bölgede nereye giderseniz gidin Karadeniz usulü terbiyeli kuşbaşılı etli bu pideden yiyip naneli limonata içmeden Karadeniz’den ayrılıp gitmek olmaz. Karadeniz Pidesi dış mekânlarda yapılıp yöreye gelen misafir ve ziyaretçilere sunulduğu üzere tüm Türkiye mutfaklarında ve pidecilerde yoğun ilgi gören bir lezzet olma özelliğini taşımaktadır.

Kullanılacak Malzemeler:

(Pide hamuru için)

2 Yemek Kaşığı Toz Şeker

1,5 Litre Su

1.250 Gram Un

1,5 Yemek Kaşığı Tuz

1 Ceviz Büyüklüğünde Yaş Maya

(Pide İç Harcı İçin)

5 Adet Orta Boy Domates

3 Adet Kapya Biberi

1,250 Gram Tranç Eti

6 Adet Çarliston Biberi

(Etin Terbiyesi İçin)

3 Tatlı Kaşığı Tuz

1,5 Su Bardağı Sıvı Yağ

3 Çorba Kaşığı Yoğurt

(Pidenin Üzeri için)

1 Adet Yumurta Sarısı

Az Miktar Tereyağı

Karadeniz Pidesi’nin Yapılışı:

(Hamurun Hazırlanması)

Hamurunuzu hazırlamak için plastik ve derin bir kap içerisine 1.50 gram unu koyarak unun ortasından havuz şekline gelecek şekilde elinizle açın. 1,5 litre suyu havuzun içerisine boşaltın. Ceviz büyüklüğündeki mayayı, 2 yemek kaşığı toz şekeri ve 3 tatlı kaşığı tuzu ilave edin. Bu karışımı kulak memesi yumuşaklığına gelecek kadar yoğurup hamur kıvamına getirin. Hamurunuzun üzerini nemli bir tülbentle örtüp kabarması için 45 dakika kadar bekletin. Bu süre dolduktan sonra hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar kopartın. Kopan parçaların üzerini tekrar tülbentle kapatarak yaklaşık 1 saat kadar beklemeye alın. Bekleme esnasında pidenin iç harcının hazırlanmasına geçilir.

(İç Harcının Hazırlanması)

1.50 gram tranç etini doğrama tahtasına alın. Eti keserek sinirli olan kısımlarını ayıklayın. Sinirleri ayıklanmış olan eti ufak küpler halinde doğrayın. Kestiğiniz etleri orta boy bir tencereye alın üzerine 3 tatlı kaşığı tuz, 3 çorba kaşığı yoğurt, 1,5 su bardağı sıvı yağını ilave ederek iyice karıştırın. Etinizi 1 gün kadar bekletin. Daha sonra etinize 5 adet orta boy domatesleri ezme haline getirerek ince şekilde 3 kapya biber,6 adet çarliston biber ve 1 çorba kaşığı domates salçasını ilave edin. Bu suretle pidenin iç harcını hazırlayın.

Bu işlemlerden sonra dinlenmeye bıraktığınız hamur toplarınızı düz bir yerde oklavayla her bir parçayı uzunlamasına açın. Hazırladığınız harcı hamurunuzun orta kısmına yayın. Hamurun iki ucunu birleştirerek her hamura pide şekli verin. Pidelerin üst kenarlarına bir fırça sayesinde yumurta sarısı sürün. Pidelerinizi fırın tepsisinin içine alın. Daha önceden 180 derecede ısıtılan fırınınıza verin. Üzerleri pişene kadar pişirin. Fırından çıktıktan sonra sıcak servis yapın.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.