Karadeniz Usulü Kolay Fasulye Turşusu

0

Turşusunu yapmadığımız neredeyse sebze ve meyve yok gibi. Özellikle Karadeniz’de fasulye turşusu vazgeçilmezdir. Soğanla kavurarak tüketilen fasulye turşusunu ister 5 çaylarında ister ana yemek olarak tüketin. Az malzemeyle hazırlaması da oldukça kolaydır. İşte Karadenizli kadınların yıllardır kullandıkları fasulye turşusu yapma yöntemi.

Karadeniz’de kış aylarında tüketilmek için kilolarca fasulyeden yapılan turşuyu biz örnek vermek için bir kilo fasulyeye göre hazırlayacağız.

Malzemeler
– 1 kilo fasulye
– 4 diş sarımsak
– 1 çay bardağı kaya tuzu
– İçme suyu
– İsteğe bağlı olarak yarım fincan sirke
– İsteğe bağlı olarak acı biber

Ayıklanan fasulyeleri kaynar suyun içine atıp, 5 dakika bekletin. Sıcak sudan çıkardığınız fasulyeleri, soğuk suyun içine koyarak şoklayın. Bir diğer yöntem de, fasulyeleri bir tepsiye alıp soğumaya bırakmaktır.

Hafif haşlanmış fasulyeleri kavanoza bütün halinde yerleştirin.

Sarımsakları tuzla iyice ezerek, fasulyelere ekleyin. Tuzun az olmamasına dikkat edin, aksi halde fasulyeler diriliğini kaybedip kısa sürede eriyecektir.

Karadeniz’de kullanımı farklılık gösterse de isteğe bağlı olarak sirke ve acı biber de ekleyebilirsiniz. Ancak bu malzemeleri hiç kullanmayanlar da oldukça fazla.

Son olarak kavanozu su ile doldurun ve ağzını kapatın.

Turşunuz, ışık almayan, sıcak olmayan bir ortamda yaklaşık bir haftada yenilebilir hale gelecektir.

Fasulye turşusu kavurma tarifi
Soğanları iri bir şekilde doğrayın ve yağda kavurun. Turşuları, lokmalık doğrayın ve soğana ekleyin. Biraz da turşu suyu ilave edin ve bir süre kavurun. İsteğe bağlı olarak, salça da eklenebilir. Siz damak tadınıza göre deneyip, hangisini tercih edeceğinize karar verin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.