Karadeniz’den Dünya Mutfağına bir Armağan; Hamsi Tava Tarifi

0

Kış mevsiminde bolca ve ucuz bulabildiğimiz lezzetli bir balık hamsi. Özellikle Karadeniz bölgemizle adeta özdeşleşen bu canlının tavası, ızgarası, turşusu, pilavı bile yapılabilmekte. Her ekonomik yapıdan insanın kolayca ulaşabildiği hamsiyi iyi pişirmek ise tam bir ustalık istiyor. Basit yemek yapmanın her zaman en zoru olduğunu unutmayın. Yumurta kırmak gibi hamsi tava yapmanın da bir çok inceliği var. Karadeniz’e özgü bir lezzet olduğu için bölgesel lezzetler ile harmanlamayı tercih edin.

Malzemeler

1 Kg Hamsi

Mısır unu

Tuz

Sıvı yağ ( mümkünse zeytin yağı kullanmayın, yanma ısısı düşük olduğu için balıklarınız dilediğiniz lezzete ulaşamayabilir)

Hazırlanışı

Balıklarınız temizlenmiş olmalıdır. Kafalarından bıçak yardımı ile kurtulun. Onlar mahalle kedilerinin akşam yemeği olacak bugün. Tuz ve undan yaptığınız bulamaca batırdığınız balıkların iyice unlandığından emin olun. Yağınızın altını açın ve kızdırın. Hiç bir zaman kızgın olmayan tavaya et benzeri ürünleri koymamaya özen gösterin. Yağınız kızdıktan sonra balığınızı dikkatlice dizin. Elinizde balık tavanız varsa şanslısınız yoksa da bir tabak yardımı ile kızaran tarafı tersine çevirin. Kısa sürede bu lezzetli tat hazır oldu. Hamsi yüksek ateşi sevmeyen bir balıktır. Kısık ateşi tercih edin. Tüm balığı una fırlatıp bulanmasını beklemeyin. Özen gösterip teker teker bulayın. Eğer ocağınızın battığından şikayet ediyorsanız, pişirmeden önce etrafa folyo serebilir, piştikten sonra toplayabilirsiniz. Böylelikle eviniz de daha az kokacaktır.

Her balığın en iyi arkadaşı olan salata ile servis yapın. Eğer arzu ederseniz limon sıkarak yiyebilirsiniz. Çocuklarınıza ya da sevdiklerinize yaptığınız hamsileri soğan ile ekmek arası yapıp sağlıklı bir atıştırmalık tüketmelerini de sağlayabilirsiniz. Ucuz ve lezzetli Hamsiyi sofralarınızdan eksik etmeyin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.