Karahindiba Nasıl Pişirilir?

0

USDA’ya göre, karahindiba yeşillikleri, genel besin değeri için yeşil yapraklı sebzelerde dördüncü sırada yer almaktadır. Sadece morina karaciğeri yağı ve dana karaciğeri tarafından geçilen A vitamini açısından en zengin gıdalar arasında üçüncü sırada yer alıyorlar. Karahindiba yüksek seviyede B vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum içerir. Karahindiba, besin değeri bakımından o kadar yüksektir ki, uzun zamandır bahar toniği sayılmaktadır. Karahindibaları vahşi ortamlardan kazıp pişirerek bu sağlık yararlarının tadını çıkarabilirsiniz. Karahindibanın Faydaları

Çiçeklenmeden önce ilkbaharda ortaya çıkan genç karahindibaları bulun. Alanın böcek ilacı veya bitki öldürücü ilaçlar püskürtülmediğinden emin olun.

Karahindiba yapraklarını bir bıçak yardımıyla köklerinin altından kesin. Karahindiba yerden çekin ve fazla kiri kökten sallayın.

Karahindiba, pişirildiği zaman ıspanakta olduğu gibi küçülür. Büyük bir tencere karahindiba pişince iki bardak kadar kalır.

Karahindibaları elle temizleyerek çimen ve toprakları temizleyin. Tek tek yaprakları çıkarmayın. Kirleri temizlemek için soğuk suyla yıkayın. Karahindiba Sirkesi Tarifi

Taze karahindibaların üzerine sıcak su dökün. Acıyı gidermek için bir tutam karbonat tozu ekleyin. Kaynamaya başlayınca ocağı kısın 5 dakika boyunca sabit bir kaynatın.

Acılığı gidermek için karahindiba suyunu boşaltın ve yeniden su koyun ve kaynatın. Karahindibalar, yumuşak olana kadar kaynatın.

Eritilmiş tereyağı, tuz ve karabiberle sıcak olarak servis yapın. Karahindiba Yağı Nasıl Yapılır? Ve Kullanma Yolları


Share.

About Author

Comments are closed.