Karamel Şekerleme Nasıl Yapılır?

0

Karamel yapmak zor bir görev gibi gözükebilir, ancak biraz hazırlık, sabır ve zamanlama gerektiren heyecan verici ve lezzetli bir bilim projesidir.

Karameli ocakta pişirirken, şekerin ve tereyağı fark edeceksiniz ve buharlaşmış süt renk ve lezzette yavaş yavaş derinleşecektir. Karamel, pişirirken genişler ve kabarcıklar ortaya çıkar; bu nedenle, kaynatırkan mutlaka büyük bir tencere kullanın. Ayrıca kabarcıkların patlaması olasılığını da gözönüne alarak derin bir tencere seçmelisiniz. Karpuzlu karamel sos nasıl yapılır?

Sihirli kıvama ulaştığınız zaman acele davranın. Birkaç derece bile karamelin dokusunu, tutarlılığını ve lezzetini tamamen değiştirebilir. Ancak dikkatli olun çünkü karamel yanıkları tehlikeli ve acı vericidir; her ihtimale karşı bir kase buzlu su tutun.

MALZEMELER
1/2 su bardağı su
2 su bardağı şeker
1 vanilya çubuğu, bölünmüş ve tohumları çıkarılmış
1 şekerli konsantre süt
1 fincan hafif mısır şurubu
12 çorba kaşığı (1½ sopa) tereyağı, tuzsuz, yumuşatılmış
1 tatlı kaşığı tuz

karamel-sekerleme2

Yapılışı
Önce fırın tepsisisi tereyağ ile yağlayın. Su, şeker, vanilyalı çubukları, süt, mısır şurubu ve tereyağını bir tencerede birleştirin. Isıya dayanıklı kauçuk bir spatula ile sürekli karıştırarak kaynatın. Kaynama başladığında yemek termometresi kullanmanız gerekiyor. Termometre 120 dereceyi gösterinceye kadar davem edin. Termometre 110 dereceyi gösterdiğinde karamelinizi test etmeye başlayın. Karamel sos nasıl yapılır?

Kaşık Tekniği: Pişirme şekerinin tenceresinin yanında küçük bir kase buzlu su yerleştirin. Kaynattığınız karışımdan zaman zaman küçük bir kaşık ile parça alın ve buzlu suya daldırın. Şurubu birkaç saniye soğumaya bırakın, sonra kaşığı sudan çıkarın. Başparmağınızla işaret parmağınız arasında soğutulmuş şurup örneğini alın ve tutarlılığı değerlendirmek için sıkıştırın. Karamelin doğru şekilde pişirilmesi durumunda, kaşık üzerindeki soğutulmuş parça sağlam olmalı, ancak sert olmamalıdır. Karamel soslu irmik tatlısı

Isıdan uzaklaştırın ve tuzu karıştırın. Hazırlanan tepsiye dökün ve bir çatal kullanarak vanilya çubuğu çıkarın. Oda sıcaklığına kadar soğumaya bırakın, en az 2 saat. Karamelleri tepsiden çıkarın. Keskin bir şef bıçağı kullanarak istenilen ebat parçalarına kesin. Parçaları teker teker sararak koruyabilirsiniz. Karamelli mini elma şekeri


Paylaş.

About Author

Comments are closed.