Karamel Sos Nasıl Yapılır?

0

Buzdolabınızda karamel sosun bulunması büyük bir avantajdarı. Dondurma ya da bir dilim pasta üzerine kaşıkla gezdirin, veya basah yulaf ezmesinin içine bir kaşık ekleyin. Elma dilimlerini daldırarak yiyin.

Karamel Sos için Malzemeler
Karamel sos için sıvılaşana kadar şekeri pişirip koyu kehribar rengi alması sağlanır. Sonra krema ve tereyağı içine ilave edilir ve çırpılır.Karamelize şeker sosun lezzetini veren şeydir; Krema ve tereyağı onu zengin bir sos haline getirir.

Doğru Boy Tencere kullanın
Şekeri pişirmeden önce, yeterince büyük bir tencere kullandığınızdan emin olun. Kremayı eklediğinizde şeker karışımı neredeyse üç kat artarak kabarcıklanır. Kabarcıkların tencereden taşmaması için koyduğunuz şekerin üç kat büyüklüğünde olması gerekir.

karamel-sos2

Şekeri Pişirirken Neler Beklenmelidir?
Şeker pişirme işlemini daha önce yapmadıysanız, size biraz korkunç gelebilir. Şekere az miktarda su ilave edin. Aslında suya ihtiyacınız yok. Ama kaynamayı başlatması için iyi olabilir. Şekeri ve suyu karıştırdıktan sonra, şekeri tekrar karıştırmayın. Karıştırma, sosun tadını grenli hale getirebilir.

Tencereyi yüksek sıcaklıkta bırakın, şekeri kaynatın. Önce tencerenin kenarında küçük kabarcıklar görürsünüz veya sadece birkaç noktada. Ardından tüm yüzey kaynamaya gececek ve şekerin opaktan berrak hale geldiğini göreceksiniz. Sonra, hızla kehribar rengini alacak şekerin üzerinde çizgiler görürsünüz. Koyu kahverengi çizgileri gördüğünüzde, her şeyin eşit pişirme ve sıcak noktalar olmadığından emin olmak için tencereye yumuşak bir şekilde sallayın.

Karamel sosunu istediğiniz kadar koyu renkte pişirmeye devam edin – burada kesinlikle bir termometreye gereksiniminiz yoktur. Karamel’i ne kadar uzun ve daha koyu pişirirseniz lezzet derinleşecek; Buna karşılık, karamel pişirdiğiniz sürece daha lezzeti daha hafif ve daha tatlıdır. Eğer duman çıkmaya başlarsa bir sonraki adıma geçmeye hazır demektir.

karamel-sos3

Krema Eklerken Dikkatli Olun
Krema eklediğinizde, öncelikle sıcak olduğundan emin olun. Şekeri pişirmeden önce kremayı bir tencerede ısıtın. Soğuk kremayı buzdolabından çıkarıp ilave ederseniz, o zaman şekerlenme olabilir.

Ayrıca, krema eklediğinizde, kabarmaya hazır olun. Çok hızlı bir şekilde kabarır ama bu sürecin bir parçasıdır.

Kabarcıklar yatıştırıldıktan sonra tereyağı ilave edip sosu hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Karamel Sosunu Pişirme
Karamel sos yapımının son adımı ocakta biraz daha uzun süre pişirmektir. Bu, her şeyi bir araya getirip sütün bir kısmını pişirmeye yardımcı olur ve sosunuzu daha kalın ve krema haline getirir. 5 ila 10 dakika kadar pişirin. daha yoğun ve kalın bir sos istiyorsanız o zaman biraz pişirin. Sosunuz soğuduğunda daha kalınlaşacaktır unutmayın.

Sos soğuduktan sonra cam bir kavanoza aktarın. Buzdolabında iki hafta kadar süre tutabilirsiniz.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.