Karamel Soslu Irmik Tatlısı

0

Canınız hafif ve pratik bir tatlı istediğinde, kolayca hazırlacabileceğiniz karamelli irmik tatlısı tam size göre!

Malzemeler
6 yiyecek kaşığı toz şeker
6 tepeleme yiyecek kaşığı irmik
1 kilo kadar süt
1 paket vanilya
1 adet yumurta

Karamel için Gereken Malzemeler
4 yiyecek kaşığı toz şeker
9-10 damla limon suyu
1 yiyecek kaşığı su

Yapılışı
En minik tencere alınır ve içine 4 yiyecek kaşığı kadar toz şeker ve 1 yiyecek kaşığı su konarak kaynatmaya başlanır. Ufaktan köpürmeye başlayınca içine 9-10 damla limon suyu sıkılır. Rengi karamel rengini dönüşmeye başlayınca ocağın üstünden alarak, geniş ve büyük bir kase içerisine, derhal sıcakken boşaltılır (sıcak konmazsa şeker sertleşip tencerenizde kalır, yeniden ısıtıp kaynatmanız gerekir). Farklı tatlı tariflerimizi okumak için tıklayın

Orta boy bir tencere alınıp içine 1 tane yumurta kırılır ve 6 yiyecek kaşığı toz şeker ile beraber iyice çırpılıp, yumurtanın şekerle bir araya gelmesi sağlanır.Sonrasında süt yavaş yavaş ilave edilir ve tenceremiz ocağın üstüne alınır. Kısık ateşte pişirmeye başlanır. Ondan sonra Sütün tamamını boşalttıktan sonrasında irmik ilave edilir ve devamlı karıştırılarak pişirmeye başlanır. Sütümüz irmikle birlikte iyice kaynayıp muhallebi kıvamına ulaşınca, ocaktan alınır. Sıcakken karamelli derin kasenin içine dökülür.
Soğuyunca, üstüne buzdolabının kokusunun sinmemesi için sera strech kağıt kaplanıp, buzdolabına konur. Servis yapacağımız süre tatlımız servis tabağının üstüne ters çevrilerek konur. Üzerini istediğiniz şekilde süsleyerek görüntüsünü güzel hale getirebilirsiniz.Süslemden sonra servise hazır hale getirebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.