Karnabahar Turşusu

0

Karnabaharın şimdi en bol olduğu zamanlar. Çok besleyici ve faydalı sebzeyi mevsimi dışında da yemek, sofralarınızda yer almasını istiyorsanız turşusunu hazırlayabilirsiniz.

Gerekli olan malzemeler
2 fincan beyaz sirke
2 su bardağı su
1/4 su bardağı tuz
1 ila 2 büyük baş karnabahar çiçeği
5 veya 6 mini biber yarıya bölünmüştür (renk için)
Kavanoz başına 1/2 çay kaşığı kimyon tohumu veya köri tozu
1 orta boy parça taze zencefil, soyulmuş ve rendelenmiş, her kavanoz için 1/4 çay kaşığı
2 adet bir litrelik cam kavanoz

Yapılışı

Sadece son derece taze Karnabaharları seçin veya satın alın. İşlemden önce mümkün olduğunca soğuk bir yerde saklayın. karnabaharın renginin kesinlikle sararmamış olması gerekiyor.

İlgili Yazılar

Büyük bir tencereyi suyla doldurun. Turşu yapacağınız kavanozları alacak kadar büyük olsun. Kavanozları boş olarak içine koyun ve kaynatın. 2 dakika kavanozların kaynaması için yeterlidir. Strelize olacaktır.

Eşzamanlı olarak, ayrı bir kapta, sirke, su ve tuzu birleştirip kaynatın. Bu gerçekleşirken, Karnabaharını kesin ve kavanozların içine yerleştirmeye başlayın.
Üzerine baharatların ilave edin. son olarak da sirke, su ve tuzdan olan karışımı üzerine dökün. Kavanozun kapağını kapatın.

Turşunuzun hava almadan olması için kavanoz kapaklarını iyi bir şekilde kontrol edin.
Ardından kavanozları ters çevirin ve sıcak suyun içinde kapakların iyice sıkışması için 2 dakika kaynatın. kavanozları soğuyuncaya kadar ters olarak mutfak tezfanının üzerinde tutun. Eğer sıkışmamış bir kavanoz kapafı varsa içindeki suyu akıtacaktır. Eğer böyle bir kavanoz olursa kapağı elinizle yeniden sıkıştırın ve tekrar ters olarak kavanozunu kaynatın.

5-7 gün arasında Karnabahar turşunuz yemek için hazır olacaktır. Buzdolabında açılmamış kavanozları uzun süre saklayabilirsiniz.

Karnabahar,      Turşu,     Sebze


Paylaş.

About Author

Comments are closed.