Karnabaharlı Vegan Sosu

0

Evinizde karnabahar sevmeyen olabilir. Veya kış aylarında daha fazla karnabahar yemek isteyebilirsiniz. Sebep ne olursa olsun size mükemmel bir karnabahar sosu tarifi vereceğiz. Sosunuzu tadanlar içinde kesinlikle karnabahar olduğunu anlamayacak. Bu bol C vitaminli sosu ailenize mutlaka tattırın. Karnabahardaki kahverengi lekeler nedir?

Gerekli olan malzemeler
8 büyük diş sarmısak, kıyılmış
2 çorba kaşığı zeytinyağı
5-6 bardak karnabahar çiçeği
6-7 bardak sebze suyu
1 tatlı kaşığı tuz (veya tadın için)
½ çay kaşığı biber (veya tatlandırmak için)
½ su bardağı soya, kaşu veya pirinç sütü (veya tatlandırmak için)

Yapılışı
Sebze suyunu kaynatın. Tüm karnabaharı ekleyin ve yaklaşık 8 dakika boyunca iyice yumuşayıncaya kadar pişirin. Karnabahar pişirirken zeytinyağında sarımsağı kokusu çıkıncaya kadar sote edin. Karnabahar turşusu tarifi

Karnabahar piştikten sonra blenderdan geçirin. Ardından 1 fincan sebze suyunu (karnabahar pişirilmiş olanı) ekleyin, sote edilmiş sarımsak, tuz, biber ve süt ekleyin. Pürüzsüz olana kadar püresi haline getirin. Karnabahardan lavaş tarifi

Arzu ederseniz sosu düzleştirmek için ilave fındık sütü veya zeytinyağı da ekleyebilir. Sosu aynı gün kullanın. Karnabahar nasıl saklanır?

Bu sosu, tam buğday makarnası veya sebzeli bir pizza üzerinde kullanabilirsiniz. Bu beyaz sosu, istediğiniz herhangi bir şeyde kullanabilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.