Karpuz Hakkında Bilmediğiniz Şaşırtıcı Gerçekler

0

Yaz sıcakları sona erdi, karpuzla yeniden kavuşmak için aylar var. Ancak karpuzla ilgili ilginç bilgilere rastlayınca sizlerle paylaşmak istedik. nasıl olsa yine yaz gelecek ve yine karpuz sofralardaki yerini alacak.

1. Kalorisi Düşük
2 bardak karpuzun sadece 80 kalorisinin olduğunu biliyor muydunuz ? Ve bu 80 kaloride, 21 gram karbonhidrat, 20 gram şeker ve 1 gram lif var.

2. Çoğunluğu Sudur
Bir karpuzun çoğunlukla sudan oluştuğunu biliyor olabilirsin- fakat meyvenin yüzde 98’inin su olduğunu biliyor muydunuz? Karpuz kabuğundan turşu tarifi

3. Antioksidanlarla Doludur
Karpuz sizin için iyidir ve çiğ domatesten 1,5 kat daha fazla likopen içerir (sırasıyla 4’e karşı 6 miligram). Likopenin süper antioksidan gibi davranıldığı düşünülür ve antioksidanların bizim bağışıklık sistemimiz için harika bir şey olduğunu buluyorsunuz.

4. Karpuz Meyve mi, Sebze midir?
Karpuzun bir meyve olduğu söylenerek büyüdüyseniz meyvedir, sebze olduğu söylendiyse sebzedir. Bazı insanlar ise karpuzun hem meyve hem de sebze olduğunu düşünüyor. Peki neden karışıklık? Meyve teorisi, bir karpuzun sebepsiz bir kaynaktan kaynaklanıyor olması, çiçek açmasından sonra bitkinin yumurtalığı ve tohum tutması gerçeğidir. Fakat karpuz salatalık ailesinde olduğu için, sebze olması daha doğru gibi duruyor. Karpuz nasıl seçilir?

5. Karpuz ne Renktir?
Geleneksel karpuz pembedir. Ancak karpuzların da sarı renkte olduğunu biliyor muydunuz ? Sarı olanları pembe olanlardan daha tatlı olma eğilimindedir. sarı kapruzlarda likopen olarak bilinen doğal kırmızı pigment ve antioksidan yoktur. Karpuzlu karamel sos nasıl yapılır?

6. Kabuğunu Yemelisiniz
Karpuzun iç kısmını yemek için kullanılabilir, ancak kabuğu da yenebileceğinizi biliyor muydunuz? Açıkçası kapruz kabuğunda C, B6 ve A gibi vitaminlerin yanı sıra çinko ve potasyumda bol miktarda var.

7. Karpuzu pişirebilirsiniz
Karpuzu her zaman çiğ olarak yemeye alışığız. Ancak isterseniz karpuz pişirilebilir, ızgarası yapılabilir.

8. Kan Basıncınızı Düşürmeye Yardımcı Olabilir
Tansiyonunuzu düşürmeniz gerekiyorsa karpuz yemek yardımcı olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.