Karpuz Kabuğundan Turşu Tarifi

0

Yaz aylarında en çok tükettiğimiz meyvelerden biri karpuz… Karpuzun içini yiyor, kabuklarını ise atıyoruz. İsterseniz karpuz kabuklarını değerlendirip turşu yapabilirsiniz.

Gerekli Olan Malzemeler

1 dilim karpuz kabuğu
2 çorba kaşığı tuz
1 su bardağı sirke
1 su bardağı şeker
1 su bardağı su
1- 1/2 yemek kaşığı salamura için baharat

Yapılışı
Karpuzun etli bölümünü kesin ve yemek için ayırın. Kabukta bulunan yeşil bölümünü sebze soyacağı ile kesin. Etli beyaz bölümü ayırın. Karpuz kabuğunun faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Beyaz kabukları yaklaşık 1 buçuk santim eninde ve 2 santim boyunda parçalara kesin.

Kestiğiniz kabukları bir tencerenin içine koyun üzerine bir çorba kaşığı tuz ilave edin ve kaynatın. Karpuz kabukları yarı şeffaf hale gelene ve çatal soktuğunuzda yumuşak olana kadar kaynatma işlemine devam edin. Kabuklar yumuşadıktan sonra ocağı kapatın ve soğumaya bırakın.

Orta boy bir tencerede (karpuz için kullandığınızla aynı olabilir) sirke, şeker, su ve turşu baharatlarını birleştirin. Şeker eriyinceye kadar kaynatın.

Soğutulan kabukları, sıkıca kavanozların içine doldurun. Ardından üzerine tepesini geçecek şekilde salamura suyunu dökün. Kavanozları kapatın ve 2 hafta boyunca bekletin. 2 hafta sonra turşunuzu yiyebilirsiniz. Karpuz kabuğundan reçel tarifi


Paylaş.

About Author

Comments are closed.