Karpuz Nasıl Seçilir?

0

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez yiyeceklerinin başında karpuz geliyor. Düşük kalorisi ve yüksek lif oranı ile diyet yapanların da gözdesi olan karpuz, toplumun her kesiminde, her sofrada yerini buluyor. Ancak karpuzun “iyisini” seçmek, ayrı bir beceri ve maalesef bazen “kelek” karpuzlarla karşılaşabiliyoruz. Doğru bir seçim yapmanız için gereken püf noktalarını sizlerle paylaşmak istedik.

  • Şekil: Karpuzu seçmeden önce, şekline dikkat edin. Karpuz eğer oval biçimde ise erkek, yuvarlak ise dişidir. Oval karpuz sulu olurken, yuvarlak karpuz daha tatlı olur.

karpuz2

  • Ağırlık: Karpuzu elinize aldığınızda, “ağır” gelmelidir. Yani karpuzun özkütlesi yüksek olmalıdır. Zira karpuzun %90’ı sudur. Meyve olgunlaştıkça içerisindeki şeker oranı artarak özkütleyi arttırır.
  • Kabuk: Parlak yüzeyli ve pürüzsüz karpuzları tercih etmemelisiniz. Birçok tüketici sarı lekeli karpuzları almayarak hata yapıyor. Zira bu sarı leke, karpuzun olgunlaşmak için bu nokta üzerinde uzun uzun beklediğini, erken toplanmadığını gösteriyor. Alacağınız karpuzun sarı lekesi oval ve krem rengine yakın olmalıdır.

karpuz3

  • Ses: Birçok kişi karpuzu alırken “tıklıyor” ve çıkan sese bakıyor. Karpuzu bir darbuka gibi çaldığınızda çıkan sesin “tok” olması, ham bir karpuz olduğunu gösterir. İçi geçmiş karpuzlarda ise bu ses boş bir kaba vuruyormuşsunuz gibi duyulur. Aradığınız karpuzun sesi bu ikisinin arasında olmalıdır. Ayrıca karpuzun yüzeyine vurduğunuzda oluşan titreşime de dikkat edin. Eğer her vuruşunuzda karpuz neredeyse patlayıp çatlayacak gibi oluyorsa, doğru seçimi yaptınız demektir.
  • Çatlak izleri: Alacağınız karpuzun üzerinde çatlamış gibi izler varsa doğru karpuzu buldunuz demektir. Bu çatlak izleri karpuzun olgunlaştığını gösterir. Ayrıca karpuzun sapının kuru olması da olgunluğun bir başka işaretidir.


Share.

About Author

Comments are closed.