Karyoka (Çikolatalı Kestane Püresi) Tarifi

0

Kestane püresinin üzerine çikolata kaplayında ortaya gerçekten mükemmel bir lezzet çıkıyor. Bu tatlılın adına Karyoka da deniliyor.

Sonbahar ve kış aylarında, özellikle Yılbaşı döneminde, Karyoka pastanelerde çok sık gördüğümüz bir tatlıdır.

Bu kestane şekerlemelerinin tarifi, onları üreten firmalar tarafından iyi korunan bir sır niteliğindedir. Aşağıdaki tarif, pastane sürümlerine benzemek için çok fazla deneme yanılma sonucunda geliştirilmiştir. Kestane çorbası tarifi

Neye ihtiyacınız olacak
600 gram kestane
1/2 fincan toz şeker
2-4 yemek kaşığı yoğun krema
80 gram acı (koyu) çikolata
2 yemek kaşığı antep fıstığı ince öğtülümüş)

Nasıl yapılır
Başlamadan önce kestanelerinizi kaynatmanız gerekir. Bunu yapmak için, sağlam, keskin bir bıçak kullanarak, dış gövdeye bir çizik atın. Çizik kestanenin iç gövdesine nüfuz edecek kadar derin olmalıdır. Kestane nasıl pişirilir?
Kestaneyi büyük bir tencereye koyun ve üzerine gelecek su ilave etin ve kaynatmaya başlayın. Kestaneleri iyice pişinceye kadar kaynatın.

Kestane pişince onlarına sıcak sudan çıkarın ve soğuk suyun içine koyun. Böylece kestaneleri ayıklamanız daha kolay olacaktır.

Önce iki bardak haşlanmış kestane, şeker ve 2 çorba kaşığı ağır kremayı bir işlemciye koyun ve iyice karıştırın.
Elinize yapışmayan bir hamur benzeri püre oluncaya kadar her seferinde krema eklemeye devam edin. Püreyi karıştırıcıdan çıkarın, top haline getirin ve 30 dakika boyunca buzdolabında bekletin. Kestanenin faydaları nelerdir?
Acı çikolata, çiftli kazan veya bir mikrodalga fırında eritilir. Kestane püresi parçalarını parçalayıp kestane büyüklüğünde toplara dönüştürün. Bir çatal yardımı ile tüm tarafları kaplayacak şekilde eritilmiş çikolata içine koyun. Her topu yağlı kağıt ile kaplanmış bir tablaya koyun. Çikolatanın sertleşmeden önce üstünü antep fıstığı ile süsleyin.
Ardından çikolatanın sertleşmesi izin 20 dakika buzdolabında bekletin. Erimiş çikolata ile çalışmayı sevmiyorsanız, bunun yerine toz kakao da kullanabilirsiniz. Birçok tatlı tarifimizi tıklayarak görebilirsiniz
Hazırladığınız karyokalarınızı arkadaşlarınıza hediye de edebilirsiniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.