Kayısı Kıvamı Yumurta Pişirmek için

6

Yumurtayı kayısı kıvamında haşlayıp, sarısına ekmek banmak birçok kişinin kahvaltıdaki en büyük tutkusudur. Normalde kabuğuyla birlikte haşlanan yumurtayı soymadan sarısına ekmek banmak, bu kıvamı yakalamak ya da tam pişmemiş olan yumurtanın kabuklarını soymak oldukça zahmetlidir. Biz de bizim gibi yumurta severler için oldukça ilginç ve bir o kadar da işe yarar bir tüyo verelim istedik.

Gerekli Malzemeler

Streç, yumurta, zeytinyağı, bir adet ağzı geniş bardak/kupa ve yumurta.

Yapılışı

İlk önce kupamızın ağzına genişçe bir streç çekiyoruz ve bardağın içine doğru birazcık da bastırıp bir oyuk oluşturuyoruz. Sonra bu oyuğa çok az zeytinyağı döküp elimizle iyice yayıyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi yumurtamızı bu oyuğa kırıyoruz ve streçimizin ağzını düğüm yapıp bağlıyoruz.

Yumurtamız şimdi şeffaf bir torba içerisinde ve kaynar suya atılmayı bekliyor. Yumurtamız bu şekilde suya atıldıktan sonra normalden çok daha kısa sürede pişecektir; tahminen 3-4 dakika. Dışarından sürekli gözleyerek kıvamı tutunca minik torbamızı suyun dışına alabiliriz. Torbamızı direk servis tabağının içerisine alıp düğüm yerinden kestiğimizde ise artık geriye sadece bu zevk tatmak kalıyor.

Tam olarak nasıl yapıldığını görebilmek için video da size yardımcı olabilir.

Afiyet olsun.


Share.

About Author

6 Comments

 1. neslihan on

  o steç filmle pişen yumurta çok sağlıklımı oluyor acaba. naylon çok tehlikeli bide ısıtmaktan kaynatmaktan bahsedilmiş 🙁 işin kolayına kaçıcaz diye sağlığımızdan olmaya ne hacet. bunun yerine bir fincan kullanın yumurtayı fincana kırın, sonra fincanı su dolu kaba koyun ve kısık ateşte 4dk kadar ağzı kapalı kaynatın, hem sağlıklı hem kolay 😉

  • Hayat Kolay on

   Takipçiler sizin söylediklerinizden de faydalanacaktır, yorumunuz için teşekkürler.

 2. İLKCAN TAVRİS on

  Yumurtaları kaynayan suyun içerisine kırıp, akı piştiğinde sarısının kayısı halini aldığı anda delikli kepçe ile sudan çıkarıp ,kahvaltı tabağına koyarak servis yapıldığında da kayısı kıvamında yumurta yemiş olacaksınız. Ayrıca üzerine zevke göre kara veya kırmızı biber serpilerek de yenebilir. Afiyet olsun..