Keçi Tereyağının Faydalarını Biliyor musunuz?

0

Sağlıklı özellikleri nedeniyle artık pek çok kişi keçi sütü ve peyniri tüketmeyi tercih ediyor. Peki insan sütüne en yakın süt olan keçi sütünden elde edilen tereyağını hiç denediniz mi?

Keçi sütünden, inek sütünden elde edilenden daha az tereyağ elde edilir. O nedenle bulunması da çok kolay değildir. İnek sütü kuşkusuz çok sağlıklıdır. İnek sütü proteininin bazı insanlarda, alerjik reaksiyonlara neden olduğu biliniyor. Keçi sütü, bu alerjenik proteinlerin miktarları daha azdır. Bu nedenle de inek sütü, peyniri ve yağına sağlıklı bir alternatiftir. Keçi sütünün faydaları nelerdir? Nerelerde kullanılır?

 • Keçi sütü, insan sütüne en yakın süttür.
 • Sindirimi kolaydır.
 • Keçi sütü daha az laktoz içeriğine sahiptir.
 • Kolesterolü doğal olarak düşüktür.
 • Keçi sütünün birçok önemli minerali, vitaminleri ve bol miktarda kalsiyumu vardır.
 • Vücuttaki demir ve kalsiyum emilimini artırır.
 • Hafif asidik inek sütünün aksine, keçi sütü hafif alkalidir.
 • İnek sütü, popüler olmakla birlikte, midede şişkinlik ve tahrişe neden olabilir. Keçi sütünü bu sorunlara neden olmaz.

Keçi tereyağı faydaları

 1. Daha hızlı erir

Keçi yağı daha düşük bir erime noktasına sahiptir. Bu, herhangi bir tereyağından daha hızlı eriyebileceği anlamına gelir. Normal süt yerine kullanabileceğiniz süt çeşitleri

 1. Daha iyi sindirilir

Daha az laktoz içeriği nedeniyle, keçi yağı inek yağına göre daha kolay sindirilir. Laktoz alerjisi olanlar için ideal bir tereyağdır.

 1. Daha hafiftir

İnek tereyağının aksine, keçi tereyağı çok hafiftir. Bu yağın kreması yağ yapısından dolayı ağızda geleneksel tereyağı kadar ağır değildir.

 1. Daha lezzetlidir

Keçi tereyağı yemeklere tatlı, keskin bir lezzet katar. Saf tereyağın faydalarını biliyor musunuz?

 1. Daha beyazdır

Keçi tereyağı, kar gibi beyazdır, çünkü inek tereyağını sarıya dönüştüren ilave maddelerden hiçbirine sahip değildir. Süt ile aynı renktedir.

 1. Daha yüksek nem oranına sahiptir

Keçi yağı, inek yağına göre daha yüksek nem içeriğine sahiptir. Yeşil yapraklı sebzelerle pişirildiğinde, yaprakları iyice kaplar, yumuşaklık ve lezzet verir.

 1. Kalori

2 kaşık keçi tereyağında 75 kalori vardır. Ancak bu kaloriler sindirim süreçlerinize yardımcı olan yağları içerir. Tereyağını tuzlu mu tuzsuz mu seçmelisiniz?

 1. Çok yönlüdür

Keçi tereyağı, diğer tereyağları gibi kullanılabilir. Hamur işlerine, sıcak tencere yemeklerine rahatlıkla eklenebilir.

 1. Besleyicidir

Keçi tereyağı, inek tereyağının tüm besleyici özelliklerine sahiptir. Keçi tereyağı sindirim sistemimize yardımcı olduğundan, daha avantajlıdır. Tereyağ küflenmeden nasıl saklanır?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.