Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

0

Kemik suyu yüzyıllardır anneler tarafından pişirilir ve çocuklarının yemeklerine ilave edir. Kemik suyunun en önemli özelliklerinden biri kalsiyum deposu olmasıdır. Eğer kemik içinde ilik de bulursa besleyiciliği ve faydaları ikiye katlanmış olur. Peki kemik suyu nasıl yapılır? Genellikle haşlanarak yapıldığı biliniyor ancak öncesinde kemiğin bir işlemden daha geçirilmesi gerekiyor.

Gerekli olan malzemeler

Kasaptan alacağınız iner veya sığır ilikli kemiği

Çeşitli Sebzeler (örneğin: havuç, kereviz, soğan, sarımsak, taze maydanoz veya diğer otlar)

Tuz ve karabiber

Yapılışı:

Kasaptan aldığınız kemikleri 375 dereceye ısıtılan fırının içine tepsiyle koyun. Kemikler kahverengi oluncaya kadar iyice fırında pişirin. Bu yaklaşık 20 dakikayı alacaktır. Fırından lezzetli biftek kokusu mutfağa yayılacaktır.

Fırında pişen kemiklerinizi çıkarın ve büyük bir tencerenin içine oturtun. Üzerine yıkanmış ve doğranmış sebzeleri ilave edin. Tuz ve karabiberi de ekleyin. Tenceredeki malzemelerin üzerine gelecek kadar su ekleyin ve ocağınızı açın.

Ocağınız kısık olarak yaklaşık 10 saat kadar pişirin. 10 saatin ardından suyun içindeki kemik ve sebzeleri almak için süzün. Çıkardığınız kemikleri bir kez daha kemik suyu yapmak için kullanabilirsiniz.

Elde ettiğiniz kemik suyu kokulu ve altın-kahverengi olmalıdır. Kemik suyunu 24 saat boyunca buzdolabında bekletin. Üzerinde yağdan oluşan beyaz bir tabaka meydana gelecektir.

Yağ tabakasını alın. Ortaya lezzetli kemik suyu çıkacaktır. Kemik suyunu kavanoza koyarak buzluğa koyabilirsiniz. Ancak sıvının buzlukta genişleyeceğini düşünerek ağzına kadar doldurmayın. İsterseniz, buzluklara da doldurup, küpler elde edebilirsiniz. Bu küpleri sonra buzdolabı poşetlerinin içinde saklayabilirsiniz.

İlgili Yazılar


Share.

About Author

Comments are closed.