Yükselen Un Nedir, Nasıl Yapılır?

0

Kendi kendine yükselen un, pişmiş ürünlerdeki mayalı ajan ihtilyacını ortadan kaldırdığı için pişirmede çok amaçlı amaçlı undan daha iyidir. Yükselen un, normal una göre çok daha iyi bir alternatiftir. Ancak bazı durumlarda değil. Yükselen una pişirme sırasında maya eklerseniz, pişirdiğiniz ürünün lezzetine zarar verirsiniz.

Güney yemek tarifleri sıklıkla kendiliğinden yükselen unu kullanılır. Mısır ekmeğinden bisküvilere, keklerden, kreplere kendinden yükselen unu kullanıyorlar. Kendiliğinden yükselen un elverişlidir ve biraz zaman kazandırır. Kendi kendine yükselen ununuz yoksa, aşağıdaki basit yöntem ile yapabilirsiniz. Unun böceklenmesi nasıl önlenir?

İhtiyacınız olan Şeyler:
Çok amaçlı un
Sofra tuzu
Kabartma tozu

Nasıl Yapılır:
İstenen un miktarını ayrı bir kap içine ölçün. Her fincan çok amaçlı una, 1 1/2 çay kaşığı kabartma tozu ve 1/4 çay kaşığı tuz ilave edin. Karışımı bir tarifte kullanmadan önce iyice karıştırmak için bir fırça veya kaşık kullanın. Mısır ununun yararlarını biliyor musunuz?

İpuçları:
Mayalı ekmek veya rulo tariflerinde kendiliğinden yükselen unu kullanabilirsiniz, ancak tarifte belirtilen herhangi bir tuzu atmanız gerekecektir.
Hızlı bir ekmek veya kekler içinde kendinden yükselen unu, çok amaçlı unun yerine kullanırsanız, tuz ve kabartma tozunu atın ve kendinden yükselen unun 1 1/2 ilave çay kaşığı her fincanın her bir bardağı için ilave edin.

Kabartma tozu zamanla kuvvetini kaybetme eğiliminde olduğundan, bu unun normal una göre daha kısa bir raf ömrüne sahip olduğunu unutmayın. Bu yüzden küçük bir parti yapın ve karanlık ve kuru bir yerde hava geçirmez bir kapta saklayın.


Share.

About Author

Comments are closed.