Kereviz Tozu Nasıl Yapılır?

0

Baharatlar yemeklere lezzet katmak için vazgeçilmezlerdir. Kerevizi de toz haline getirerek, uzun süre saklayabilir ve farklı yemeklere lezzet katmak için kullanabilirsiniz.

Taze kerevizi alarak evde kendi doğal kereviz tozunuzu kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Kereviz tozu yapmak için işte basit adımlar:

Bir demet taze kerevizin yapraklarını ayıklayın. Saplarının uçlarını keserek temizleyin ve akan suyun altında iyice yıkayın. Herhangi bir kir kalmadığından emin olun. Bir süre sirkeli suda bekletmek, iyice temizlendiğinden emin olmak için iyi bir tercihtir. Sonra fazla suyunu alın.

Her bir kereviz sapını birer santimetrelik genişlikte doğrayın. Kereviz parçalarının eşit büyüklükte olması, kereviz tozu yapım sürecini çok daha kolaylaştıracaktır.

Kereviz dilimlerini kurutma raflarına düzgün şekilde yerleştirin. Dehidratörünüzü (sebze-meyve kurutucusu) 50 °C’ye ayarlayın.

Kerevizlerin kuru ve toz haline getirilmeye hazır hale gelmesi için yaklaşık 10 saat beklemek zorundasınız.

10 saat sonra kereviz parçalarını kontrol edin. Bir parça alın ve baş parmağınızla işaret parmağınızın arasına yerleştirin. Kolayca parçalanıyorsa, kurutma işlemi tamamdır.

Az miktarlarda, baharat öğütücüsünde kurutulmuş kereviz parçalarını öğütün.

Bütün kereviz parçalarını toz haline getirdikten sonra hava geçirmeyen bir kaba aktarın. Bu kabı, mutfağınızda kuru, serin ve doğrudan güneş ışığından uzak bir noktada saklayın.

Dehidratörünüz yoksa;

Eğer kereviz saplarını kurutmak için bir dehidratöre sahip değilseniz, güneşte kurutma yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, taze kereviz çubuklarını olabildiğince ince bir şekilde kesmektir. Bunları büyük bir metal tepsiye yerleştirin ve ince bir bez ile örtün.

Doğrudan güneş ışığı altında birkaç saat boyunca bırakın. Geceleri tepsiyi içeride tutun ve ertesi gün tekrar güneşe çıkarın. Kereviz sapları tamamen kuru ve gevrek olana kadar bunu yapmaya devam edin.


Share.

About Author

Comments are closed.