Kestane Nasıl Pişirilir?

0

Kış aylarında çay yanına en çok yakışan yiyeceklerden biri olan kestaneyi farklı yöntemlerle pişirmek mümkündür. Sobalı evlerin en büyük avantajı olan lezzetli kestane pişirebilme imkanını, tavada ya da fırında pişirme yöntemleri ile de lezzetli kestane pişirmek mümkündür. Kestanelerin yumuşacık ve lezzetli bir şekilde pişmesini sağlamak için pişirme yöntemi kadar doğru çizilmesi de önemlidir. Tümsek kısımları artı işareti olacak şekilde çok derine inmeden çizildiğinde hem içi iyi pişecektir hem de kolay açılması sağlanacaktır.

Mikrodalga Fırında Kestane Pişirme

Yemek ve yiyeceklerin hızlı bir şekilde ısınmasını sağlayan mikrodalgayı aynı zamanda hızlı ve pratik bir kestane pişiricisi olarak da kullanmak mümkündür. Lezzetli kestaneleri bir an önce pişirip yemek isteyenler için yaklaşık 10 dakikada hazır olması için mikrodalga tercih edilebilir. Çizilmiş ve suda yirmi dakika bekletilmiş olan kestaneleri kurulayarak mikrodalga fırının en yüksek ayarında 7 dakika pişirmek kısa zamanda yumuşak ve lezzetli bir kestane pişirmeyi sağlayacaktır.

Düdüklü Tencere De Kestane Pişirme

Kestane pişirmeyi hızlı ve oldukça kolay hale getiren pişirme yöntemlerinden biri de düdüklü tencere yöntemidir. Tava ve fırındaki pişirme yöntemleri tercih ederken kestanelerin kuruduğundan ve sertleştiğinden şikayet edenler düdüklü tencere ile kestane yapmayı tercih edebilirler. Bunun için içerisinde buharda pişirme yapabilmeyi sağlayan sepeti bulunan düdüklü tencere modellerine ihtiyaç vardır. Kestaneler çizildikten sonra düdüklü sepetine alınır ve yerine yerleştirilir. Sepete değmeyecek miktarda su ile doldurulan düdüklü orta ateşte yaklaşık 10 dakika pişirilmelidir. Bir süre dinlendirildikten sonra kestaneler afiyetle yenmek için hazırdır.

Pratik Kestane Pişirme Yöntemi

Kestane pişirirken lezzetinin yanında pratik olduğu kadar kurumadan ve kabuklarının kolay açılmasını sağlayan yöntemler de tercih edilmektedir. Bunun için fırında kestane pişirmeyi tercih edenler, pişirdikleri tepsinin içine pişirme kağıdı sererek yaptıklarında kestanelerin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlayabilirler.

Evinde sıkça kestane pişirenler birçok yöntemi deneyerek kendilerinin en sevdiği ve pratik buldukları yöntemi çoktan keşfetmişlerdir. İlk kez evde kestane pişirecek olanlar için ise en uygun yöntemler tava ya da fırında kestane pişirme yöntemleridir. Ancak bu iki pişirme yönteminin püf noktalarına dikkat edilerek ilk pişirmede oldukça lezzetli kestane yapılabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.