Kırmızı Biber Nasıl Közlenir? Nasıl Temizlenir?

0

Kışlık yiyecek hazırlıkları içinde kırmızı bibere de yer vermek isteyenler için közleyerek saklama en uygun seçeneklerden biridir. Ancak köz bulamayıp evde farklı pişirme yöntemleri ile de kırmızı biber közlemek mümkündür. Bunun için fırın en yakın közde biber tadını verebilecek bir yöntemdir. Pratik olan bu pişirme yöntemi sayesinde tek seferde çok sayıda kırmızı biberi közlemek ve kışın salata ve yemeklerde kullanmak üzere derin dondurucu da saklamak mümkündür.

Fırında Kırmızı Biber Nasıl Közlenir?

Yıkanmış ve sapları kesilmiş olan kırmızı biberler yağlı kâğıt serilmiş olan fırın tepsisi içine dizilir. Biberlerin üzeri fırça yardımı ile hafifçe yağlanır. Önceden ısıtılmış olan fırına verilen biberler yaklaşık 10 dakika da pişecektir. 10 dakika sonrasında sıklıkla kontrol edilerek bir süre daha közlenmesi ve kabuklarının siyah renk alması sağlanır. Yeteri kadar közlendikten sonra fırından çıkarılan kırmızı biberler, kabuklarının kolay bir şekilde soyulması için yavaşça fırın torbası içine alınarak 10-15 dakika bekletilir. Bu süre sonunda fırında közlenen biberler soyulmaya hazır olacaktır.

Közlenen Kırmızı Biber Nasıl Temizlenir?

Evde kırmızı biber közlemenin en zahmetli kısımlarından biri de temizleme aşamasıdır. Kış aylarında közlenmiş ve temizlenmiş olarak derin dondurucu da bulunan biberler o an için büyük kolaylık sağlayacaktır. Fırında közlendikten sonra çekirdeklerini ve kabuklarını kolay şekilde temizlemek için, fırından çıktıktan sonra bir süre kapalı bir şekilde dinlendirmek, yumuşayan biberlerin kolayca temizlenmesini sağlar. İnce zar şeklinde biberinden ayrılan kabukları bir bütün şeklinde temizlemek için alt kısımdan tutarak hafifçe çekmek işe yarayacaktır.

Kırmızı Biberin Kabuğu Nasıl Kolay Soyulur?

Kırmızı biberin közlendikten sonra kolayca soyulmasını sağlamak için fırından çıkar çıkmaz buzdolabı ya da fırın poşetinin içine koymak gerekir. Kendi sıcaklığı ile iyice yumuşayacak olan kabuklar bu sayede kolayca soyulacaktır. Derin dondurucu da kırmızı biber saklamanın en ideal yöntemi olan fırında kırmızı biber, isteğe göre bütün halde ya da dilimlenerek buzlukta uzun süre saklanabilir. Salata ve mezeler için iyi bir alternatif olan kırmızı biber, lezzeti ile de pek çok kişinin sevdiği besinler arasındadır.

 


Share.

About Author

Comments are closed.