Kırmızı Et Seçimi Nasıl Yapılmalı?

0

Son dönemlerde fiyatı bir hayli artan kırmızı et birçok aile için ayda bir tüketilebilen, lüks bir yiyecek maddesi haline geldi. Kırmızı et fiyatları bu denli artınca kırmızı ette de çeşitli sahtekârlıklar yapılmaya başlandı. Öyle ki kıymaya tavuk gibi kanatlı hayvanların parçalarını karıştırmak, etler daha kırmızı görünsün diye gıda boyası sürmek ya da eti şişiren, büyüten iğneler uygulamak bunlardan sadece birkaçıdır.

Sağlıklı Kırmızı Et Nerelerden Alınmalıdır?

Kırmızı et satın alma durumunda en önemli olan etken etin alındığı yerdir. Tanıdık, bildik kasaplardan kırmızı et almak, mümkünse hayvanların nerede ve nasıl yetiştirildiğini bildiğimiz çevre köy ve mezbahalardan gidip almak en mantıklı ve sağlıklı yoldur. Ancak büyük şehirlerde bu imkânların daha kısıtlı olduğu düşünüldüğünde kasaplar ya da süper marketlerden et alırken kesinlikle hazır paketlenmiş olanlardan değil, kasap reyonunda büyük parça etten gözümüzün önünde parça kestirip onu almak daha iyi olacaktır. Özellikle kıyma alırken asla daha önceden çekilip hazırlanmış, paketlenmiş kıymalar alınmamalıdır. Kasapta ya da marketin kırmızı et reyonunda kişinin gözleri önünde kesilen etten anında çekilen kıymalardan almaya özen göstermek gerekir. Ayrıca kırmızı et alınan kasabın Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması, TSE belgesi taşıması da önemlidir. Bunlara ek olarak sağlıklı hayvanların kesildiğine dair etler üzerinde bir damga bulunma zorunluluğu vardır. Kasaba gidildiğinde vitrindeki kesilmiş büyük baş hayvanlardaki damgayı kontrol etmek gerekir.

Sağlıklı Kırmızı Et Nasıl Görünmelidir?

Paketlenmiş, streç folyo ile sarılmış etler hafif morumsu ya da bordo renkte görünür. Ancak bu etin sağlıksız olmasından değil, hava almamasından kaynaklanır. Paketlenmiş eti paketten çıkardıktan sonra 15-20 dakika içinde et aslında olması gereken rengi, açık kırmızı rengi alır. Ancak uzun süre buzdolabının raflarında beklemiş et de morumsu ya da kahverengimsi bir renk alabilir. Dolaptan çıkarıldıktan sonra da rengi kırmızıya dönmez. İşte bu görüntü etin bozulmaya başladığının göstergesidir. Bu durumda asla ve asla o et yenmemelidir. Ayrıca bir kez hava alan et yeniden dondurulup, çözülüp bir daha dondurulmamalıdır. Kırmızı etin donu çözüldükten sonra tüketilmesi ya da pişirildikten sonra derin dondurucuya, buzluğa kaldırılması gerekir. Kırmızı et alırken rengi ile ilgili dikkat edilmesi gereken başka bir husus da renginin koyu kırmızı olmamasıdır. Eğer kırmızı etiniz çok yoğun ve koyu kırmızı renkte ise kırmızı gıda boyası kullanılmış olabilir. Tabi ki bu da etin doğal yapısını bozmaktadır. Sağlıklı bir kırmızı etin rengi açık kırmızı olmalıdır.

Kırmızı Etin Bozulmuş Olduğunun En Net Göstergeleri Nelerdir?

Kırmızı etin bozulmuş olduğunun ve kesinlikle tüketilmemesi gerektiğinin en önemli göstergelerinden birisi renginin kahverengiye dönmüş olmasıdır. Bir diğer belirti ise kırmızı etin piştikten sonra balçığa benzer, yapışkan bir kıvamının olmasıdır. Normalde sağlıklı bir kırmızı et pişirildiğinde bıçakla dilimlenebilir, ancak bozulmuş et bamya gibi salya salgılar. Bozulmuş eti anlamakla ilgili bir diğer ayrıntı ise kokusudur. Öyle ki bozulmuş et çiğken çok fazla kokmaz, ancak pişince katlanılmaz bir koku yayar. Böyle bir koku kesinlikle etin bozulduğunu gösterir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.