Kış Aylarında İçilmesi Gereken Sağlıklı Çorbalar

0

Soğuk kış aylarında vücut direncimiz çok çabuk düşer  ve çok sık hasta oluruz. Hasta olmamak ve  kış aylarında vücut direncimizi daha yukarılarda tutmak için içmemiz gereken ve antibiyotik özellik gösteren çorbalardan sık sık içmeliyiz. Çok eski çağlardan beri içilen bir kısmını herkesin bildiği bir kısmı ise hiç bilinmeyen çorbaları ve bu çorbaların vücudumuz için faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1 ) Terbiyeli sebze çorbası:

İçerisinde; brokoli, soğan, bezelye, havuç, patates, yoğurt gibi  antioksidan içeriği bakımından zengin olan  çok sayıda sebze içerdiği için hem bağışıklık sistemini hem de vücut direncini güçlendiren bir çorbadır. Kış aylarında haftada bir defa mutlaka içilmeli ve gribal hastalıklardan korunmalıyız.

2 ) Kesme ve yeşil mercimek çorbası: 

 

 

İçerisinde; mercimek, nane, kekik, soğan gibi antibiyotik özelliği yüksek besinler bulunduğu için haftada en az bir kere içmeniz gereken bir çorba türüdür. Bu çorba türü çok az kişi tarafından bilinir.

3 )Tarhana çorbası:

Tarhana çorbasını bizim geleneksel çorbalarımızdan birisidir. Tarhana çorbasının faydaları antibiyotik özelliği olması, antioksidan içeriğinin zengin olması, vücut direncini yüksek tutması gibi saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Yüz yıllardır hastalanan kişilere şifa olarak içirilen tarhana çorbası hasta olmadan önce mutlaka içilmesi gereken, hastalandıktan sonra da ilaç niyetine içilmesi gereken bir çorba türüdür.

4 ) Kuşkonmaz çorbası:

 

A, B1. B2, C vitamini açısından vitamin deposu olan kuşkonmaz bitkisinin ezilmesi ile elde edilen posa ve öz suyu ile yoğurt karışımından oluşan bu çorba soğuk kış aylarında içilmesi gereken ve C vitamini içeriği bakımından zengin olduğu için kolay kolay hasta olmamızı engelleyen bir çorba türüdür.

5 ) Mercimek çorbası:

 

Kış aylarının vaz geçilmezi olan mercimek çorbasının faydalarını saymak ile bitiremeyiz. Mercimek çorbasını sık sık mutlaka içerek vücudumuzun direncini yükseltmeli ve sağlığımızı korumalıyız.

6 ) Enginar çorbası:

Enginar karaciğer sağlığı ve vücutta biriken yağların yakımına yardımcı olan, vücut bağışıklık sistemini güçlü tutarak hastalık virüslerinin  çoğalmasını ve yayılmasını engelleyen bir besindir. Antioksidan içeriği yüksek olan enginar çorbasını mutlaka 15 günde bir hasta olmadan  içmeli ve sağlığımızı korumalıyız.

7 ) Havuçlu kabak çorbası:

 

Kabak ve havuç sebzelerinin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bu nedenle kış aylarında havuçlu kabak çorbası içerek gribal hastalıklardan uzak durabiliriz.

8 ) Tavuklu ezogelin çorbası:

 

Kış aylarında yemekler öncesi çok tercih edilen ve vitamin, minarel içeriği bakımından çok zengin olandomates, prinç, kırmızı mercimek içerikli  tavuklu ezogelin çorbası içerek vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri sağlayarak  bakteri ve virüslere karşı vücudumuzu güçlendirmiş ve hastalıklardan korunmuş oluruz.

Kış aylarında sağlıklı olabilmek, vücut direncimizi yüksek tutabilmek, sık sık hasta olmamak için içmemiz gereken çorba çeşitlerinden en faydalı olanları yukarıdaki çorbalardır. Bu çorbaları içerek sağlıklı bir kış geçirebiliriz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.