Kış için Doğal Atıştırmalıklar: Evde Meyve Kurutmak

0

Lifler ve vitaminler açısından oldukça zengin olan meyveler, yazın büyük bir keyifle yense de kışın hepsine birden ulaşmak mümkün olmayabiliyor. Kış günlerinde daha çok ihtiyaç duyulan atıştırmalık ara öğünlerse genelde hep sağlıksız rafineri ürünlerle sağlanıyor. Ancak biz bu yazı ağustos böceği gibi boşa geçirmek yerine, çalışıp kış için son derece doğal atıştırmalıklarımızı hazırlayalım istedik.

Elma Kurutma

Dilenen ölçüde elma alınarak iyice yıkanır. İsteğe göre de elmaların kabukları soyulur. Ancak artık bir klişe halini almış bir söz olsa da doğruluk payı çok yüksektir; “vitamini kabuğundadır”, yani kabuğuyla birlikte daha sağlıklı olacaktır.

Elmalar bütün halinde, ince ince yuvarlak ya da yarım aylar şeklinde dilimlenir. Dilimlenen elmalar çamaşır askısı üzerine serilen bir bezin üzerinde açık havada kurutulabileceği gibi 100 derecelik bir fırında yaklaşık 1 saatlik bir pişirme işlemi ile de kurutulabilir.

Kayısı Kurutma

Arzu edilen lezzete göre kayısılar mayhoş ya da şekerpare türde seçilebilir. Kayısılar ilk önce iyice yıkanır ve çekirdeği çıkarılmadan bütün halinde bir bez üzerinde güneşe bırakılır. İki üç gün güneşe doyan kayısıların çekirdekleri pıtlatma diye bilinen yöntemle çıkarılır. Bunun için kayısının alt tarafından bastırılır ve çekirdekler üst kısımdan rahatlıkla çıkarılır. Çekirdekleri çıkarılan kayısılar tekrar bez üzerine konur ve güneşle baş başa bırakılır. Rengi koyulaşan ve iyice kuruyan kayısılar toplanarak saklanır.

Kuru kayısıların renkleri koyulaşmasın ve daha canlı görünsün diye kükürtleme denilen bir uygulama yapılır. Ancak uygulama sırasında kükürt gibi zararlı olabilen bir maddenin hangi oranda kullanıldığından emin olmak çok zordur. Bu yüzden kuru kayısılarınızın renklerinin koyu olması sizi tedirgin etmesin, asıl doğal olan sizin kayısınız.

Erik Kurutma

Bütün erikler kurutmak için çok elverişli değildir. Bu yüzden daha çok etli erikleri tercih etmek gerekir.

Erikler öncelikle güzelce yıkanır ve bıçakla ortadan yarılarak çekirdekleri alınır. Pamuklu temiz bir örtü ya da tepsi üzerine konup kesik tarafları yukarıya bakacak şekilde güneşe bırakılır. Birer gün arayla ters düz edilen erikler yaklaşık 5-6 gün içerisinde istenilen kıvama gelecektir.

Armut Kurutma

Sararmış, olgunlaşmış armutlar daha güzel kurutulabilir. Armutlar güzelce yıkanır ve dikine biçimde 4-5 dilime ayrılırlar ve bu aşamada çekirdekleri de çıkarılır. Bez ya da tepsi üzerine dizilen armutlar gün gün ters düz edilecek şekilde 4-5 gün güneşte bekletilirlerse istenilen kıvama geleceklerdir.

Muz Kurutma

Muz kurutmak için kullanılan en geçerli yöntem fırında kurutmadır. Kalın sayılabilecek muz dilimleri pişirme kürdanlarına geçirilerek tepsilere, hiçbir yere değmeyecek şekilde yerleştirilir. 70 derecelik bir sıcaklıkta yaklaşık 10 saat kadar bir süre ile ısıtılan muzlar, istenilen kıvama geldikten sonra fırından alınabilir. Yaklaşık 10 saatlik bir süre fırın çalışacağı için bu işlemi fırını iyice doldurmadan yapmak ekonomik olmayacaktır.

Şeftali Kurutma

Yıkanan ve ikiye bölünüp çekirdekleri çıkarılan şeftaliler, çok da ince olmayan dilimlere (5-6 dilim) ayrılır. Pamuk bir bezin serildiği tepsinin üzerine, kabukları aşağıda kalacak şekilde dik bir pozisyonda konur ve kurumaya bırakılır. 3-5 gün içerisinde şeftaliler istenilen kuruluğa gelecektir.

Üzüm Kurutma

Doğal yolla kurutmak için en güzeli iri taneli, çekirdekli siyah üzümlerdir. Üzümler güneşi her açıdan alabilecekleri şekilde salkımlar halinde asılır ve güneşin altına bırakılır. Kuruma esnasında tanelerin düşmesi ihtimaline karşın altlarına da bir sergi serilir ve istenilen kuruluğu alana dek beklenir.

  • Üzümle ilgili tüm yazılarımızı okumak için tıklayın


Share.

About Author

Comments are closed.