Kıymalı Kuş Yuvası Böreği Tarifi

0

Börek, geleneksel olarak yapılan ve her evde mutlaka pişirilen bir hamur yemeğidir. Her yöre de ayrı ayrı yapılan börek, farklı farklı isimler ile  farklı farklı lezzetlere sahip şekilde yapılmaktadır. Akdeniz yöresinde bülbül böreği adıyla bilinen, iç anadolu yöresinde meşhur kuş yuvası böreği adı ile bilinen peynirli, kıymalı, patatesli, ve karışık olarak yapılan bir börek türü olan kuş yuvası böreği ister bir bardak çayın yanında aparatif olarak isterseniz de bir öğün olarak misafirlerinize, ailenize sunacağınız bir börek türüdür. İnce hamuru ve hafif olması ile midenizi rahatsız etmeyen kuş yuvası böreği ile misafirlerinizin parmaklarını yemesine sebep olabilirsiniz.

Kuş yuvası böreği  için gerekli malzemeler

1 ) İster hazır yufka isterseniz kendi yapacağınız mayalı hamur için un

2 ) Türüne göre kıyma, az tuzlu peynir, patates, yeşil soğan, kuru soğan

3 ) Kara biber, toz biber, pul biber, tuz

4 ) Sıvı yağ

5 ) Bir su bardağı sıvı süt

6 ) 200 gr kaşar peyniri

Yapılışı;

1 ) Öncelikle böreğin içini hazırlamalısınız. Bir adet kuru soğanı ince ince rendeleyip bir tava  içine koyun. Tava içinde az yağda olacak şekilde hafif pempeleşinceye kadar kavurun. Kavurduğunuz soğanın içine kıymayı ve baharatlarınızı koyarak biraz daha kavurun. Kavrulan içi bir kaba alın ve bekletin.

2 ) Patatesi kaynatın ve kabuklarını soyarak yeşil soğanla iyice yoğurun. Üzerine tuz hariç baharatlarınızı atın. Biraz acı olmasını isterseniz karabiber ekleyin ve hazır olan içi bir kaba alın.

3 )Böreğin pişerken kabarması için gerekli olan kabartma tozu içeren sosumuzu hazırlayalım. Bir kasenin içine yumurta, kabartma tozu koyarak iyice çırpalım ve sosu hazır hale getirelim.

4 ) Daha sonra eğer hazır yufkadan yapacaksanız, yufkaları üçgenlere ayırarak yufkaların içine kabartma sosunuzu iyice yedirecek şekilde sürüp, her bir üçgeni tahta üzerinde yuvarlayıp rulo haline getirin. Rulo haline gelen yufkayı çevirerek uçlarını birleştirin. Yuvarlak halini almış olan yufkanın ortasına yuvarlaktan büyük bir yufka parçası koyun ve iyice yerleştirin. Eğer hamuru kendiniz yapacaksanız mayalı hamur kullanın ve böreğin daha çıtır bir hal almasını sağlayın.

5 ) Hazır hale getirdiğiniz kuş yuvası halindeki yufkaları alüminyum folyo serilmiş olan tepsi üzerine yerleştirin. Hazırladığınız börek içlerini yeterli miktarda taşmayacak şekilde yufkaların içine yerleştirin. Son aşama olarak hazır hale gelen böreklerin kenarlarına isteğe bağlı olarak yumurta sarısı sürebilirsiniz. Hazır hale gelen börek tepsisinin üzerini alüminyum folyo ile kapatarak 170 dereceye kadar ısıtılmış olan fırın içine yerleştirin.  30 dakika fırında pişirdikten sonra fırından çıkarıp alüminyum folyoyu açın ve böreklerin üzerine rendelenmiş olan kaşar peynirleri serpiştirin. Alüminyum folyoyu kapatıp 10 dakika kadar daha fırın içinde tutun. Sonra fırından çıkarıp soğumaya bırakın.  Kuş yuvası veya bülbül böreği uzun süre çıtır çıtır bir halde yenmeyi bekleyecektir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.