Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılır?

0

Türk mutfağının kızartma ile arasının oldukça iyi olması, yağların da defalarca kullanılmasına neden olmaktadır. Birkaç kez kullanıldıktan sonra insan sağlığını tehdit eden yağlar, belli süre sonunda muhakkak elden çıkarılmalıdır. Kızartma Yağını Yeniden Kullanmanın Yöntemi

Kızartma Yağı Ne Kadar Kullanılmalı?

Tüketilen besinler bilhassa marketten alınan gıdalar arasındaysa içinde trans yağ bulunması kaçınılmazdır. Trans yağ oranı fazla olan besinler, kızartma yağı ile birleştiğinde tepkimeye girerek kanserojen madde yoğunluğu kazanmaktadır. Kanserojen madde yoğunluğuna neden olan yağ, ne kadar çok kullanılırsa sağlığı o kadar tehdit etmektedir. Bu nedenle kızartma yağını en fazla 3 veya 4 kez kullanmalısınız. Aksi halde katılaşma, yoğunlaşma meydana gelecek daha da tehlikeli bir hal alacaktır. Kızartma Yağının Sıçraması Nasıl Engellenir?

Kızartma Yağı Kaç Kere Kullanılmalıdır?

Kızartma yağını kaç kez kullanacağınıza yağın kokusuna bakarak karar verebilirsiniz. Eğer yağ, yoğun bir kokuya sahipse ya da artık yanık kokmaya başlamışsa bu durumda kullanımı bırakmalısınız. Bunun dışında kızartma yağı kullanırken ne kızarttığınız da önemlidir. Eğer galeta unu ya da mısır unu bulunduran ürünler kızarttıysanız yağı en fazla 2 kez kullanmalısınız. Un, yağın yoğunluğunu arttıracak; yapısının değişmesine neden olacaktır. 3 ya da 4 kez tüketilen kızartma yağı muhakkak sağlığınızı riske atmanıza sebep olacaktır. Kızartma kokularına karşı alabileceğiniz önlemler

Kızartma Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Kızartma yağınızı, 3 ya da 4 kullanım sonunda değiştirmelisiniz. Eğer yalnızca patates ya da biber kızarttıysanız 4 idealdir. Bununla beraber kararmaya neden olan patlıcan ya da kabak kızartırsanız 3’ü geçmemelidir.

Kızartma yağınızın içinde kızarmış parçacıklar kalmışsa 2 kez kullandıktan sonra yağı atmalısınız. Yanmış gıdalar yağın içine tehlikeli maddeler salgılayacaktır. Kızartma tavası alev alırsa ne yapılmalı?

Bekletmeye karar verdiğiniz yağı muhakkak cam kavanoza alıp ağzını kapatın. Kızartma yaptığınız tava ya da kapta kalırsa tehlikeli olacaktır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.