Kızartma Yağı Nasıl Tekrar Kullanılır?

0

Kızartma ile yapılan yemeklerde ev hanımlarının en çok merak ettiği sorulardan birisi de; kızartma yağının bir kez kullanıldıktan sonra tekrar kullanılıp kullanılamayacağı konusudur. Bazı kesimler, yağın bir kez kullanıldıktan sonra atılması gerektiğini söylerken, bazı uzmanlar ise aynı yağın doğru yöntemler uygulandığı sürece birden fazla kullanılabileceğini belirtmektedir.

Kızartmadan Kalan Yağın Kullanımı Doğru mudur?

Kızartmadan sonra geriye kalan yağın yeniden kullanımı bazı kesimler tarafından onaylanmasa bile mümkündür. Ancak burada işin püf noktası; kalan yağın doğru şekilde saklanması ve en fazla birkaç kez daha kullanılmasıdır.

Kızartmadan Kalan Yağ Kaç Kere Kullanılmalıdır?

Kızartmadan sonra kalan yağ genellikle çok miktarda olacağı için hepsini tek seferde kullanıp sonrasında da çöpe atmak hem maddi olarak yük olmaktadır hem de yağ boşu boşuna israf edilmektedir. Bu yüzden yağ çok fazla abartılmamak kaydı ile birkaç kere daha kullanılabilmektedir. Kızartmadan sonra kalan kızartma yağının kullanımında ideal tekrar sayısı üç ya da en fazla dört keredir. Ancak eğer kızartmanın içerisinde pişen yiyeceklerden kalan artıklar bulunuyorsa bu durum yağın ömrünü 1-2 gün daha aşağı çekecektir.

Kızartmadan Kalan Yağ Çok Kez Kullanılırsa Ne Olur?

Belirtilen tekrar sayılarının üzerinde kullanılan kızartma yağlarında pişirilen yiyeceklerin tamamında insan vücuduna zehirleyici etki yapan kanserojen maddeler bulunacağından bu tip yağlarda pişen yiyeceklerin kesinlikle tüketilmemesi gerekmektedir.

Kızartmadan Kalan Yağın Ömrünü Kısaltan Unsurlar Var mıdır?

Kızartmadan sonra geriye kalan kızartma yağı bazı durumlarda daha da çabuk bozulabilmekte ve tehlikeli bir hal alabilmektedir. Kızartma yağının içerisinde susam, galeta ya da mısır unu gibi yiyecekler pişirildiyse, yağın ömrü de buna bağlı olarak kısalmakta ve bu sebeple yağın en fazla 1-2 kere daha kullanım hakkı kalmaktadır.

Kızartma Yağının Kullanım Hakkının Dolduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızartma yapıldıktan sonra kalan yağ, zamanla ağırlaşmaya, rengini koyulaştırmaya ve kokusunu değiştirmeye başlamaktadır. Bu sebeple özellikle yağdan kötü kokular gelmeye başladığında mutlaka kullanımı kesilmeli ve yağ tamamıyla çöpe atılmalıdır. Çünkü kokmaya başlamış bir yağ, vücut için en tehlikeli maddeleri barındıran yağ anlamına gelmektedir.

Kızartmadan Sonra Kalan Yağ Nasıl Saklanabilir?

Kızartmadan sonra kalan yağın kullanılabilmesi için ocaktan indirilen yağın bir müddet soğumasını beklemek gerekmektedir. Daha sonra ince delikleri bulunan bir süzgeç yardımı ile süzülen yağ, içerisinde barındırdığı her türlü parça ve kalıntılardan temizlenmelidir. Bu süzme işlemi, kızartma sonrası kalan yağın tekrardan kullanılabilmesi için olmazsa olmazlardan birisidir. Bu işlem yapılmadığı takdirde kızartma yağının içerisinde kalan parça veya kalıntılar yağ yeniden ısıtıldığında koyulaşacak, yanacak ve kötü kokulara neden olacaktır. Bu kalıntılar aynı zamanda yapılacak olan yeni kızartma yemeklerinin tadını da bozmaktadır. Bu sebeple mutlaka süzme işlemi kalan kızartma yağı üzerinde uygulanmalıdır.

 

Süzme işleminden sonra kalan yağ cam bir kavanoz içerisine ağzı hava almayacak kadar sıkı şekilde kapatılarak konulmalıdır. Kavanozun içerisinde yer alan kızartma yağı herhangi bir şekilde ısı ya da ışık ile temas ettirilmemeli ve çok sıcak olmayan bir ortamda saklanmalıdır. Nem, sıcaklık gibi dış etkenler kavanozun içinde bulunan kızartma yağında oksitlenme yapabilmektedir ve bu da insan sağlığına çok zararlıdır. Saklama işleminde koyu renkli bir kavanoz kullanmak da yağın yapısını koruyabilmesi adına daha faydalıdır. Ayrıca saklanan yağ tekrar kullanılacaksa yine aynı yemeklerin pişirilmesi için kullanılmalıdır. Aksi takdirde aynı yağın içerisinde pişecek olan farklı yemeklerin kokusu ve tatları birbirine geçmekte ve bu da istenmeyen sonuçlara neden olmaktadır.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.