Kızartma Yağını Yeniden Kullanmanın Yöntemi

0

Kızartmaları zararlı denilsede seviyor ve yiyoruz. Bir çok kişi kızartma yağının tekrar kullanılıp kullanılmayacağından emin değil. Kızartma yağı, uygun şekilde kullanıldığında ve saklandığında sayısız kez kullanılması güvenlidir.

Yağı kullanıldıktan sonra, kızartılmış ekmek veya yiyecek parçaları içerebilir ve yeniden kullanılması durumunda filtrelemeye ihtiyaç duyulabilir. Her seferinde kızartma yağını dökerseniz maliyetli olabilir. Size kızartma yağını yenileyecek yöntemi vereceğiz.

Kahve filtresinin kenarlarını kavanozun ağzına katlayarak yerleştirin. Kızartma Yağları Ne Kadar Kullanılmalı?

Kavanozun kapağını kavanozun ağzının etrafında döndürün. Bu, filtreyi kavanoza oturmasını sağlayacaktır.

Yağı kızartma tavanızdan yavaşça kavanozun içine boşaltmaya başlayın. Bu adım ılık yağ ile daha kolay yapılır.

Tüm yağ filtrelendikten sonra kavanozdan filtreyi çıkarın ve atın. kavanozu kapatın ve buzdolabına koyun. Süzme işini tülbentle de yapabilirsiniz. Bu işlem yağ bozmadan üç veya dört kızartma seansından sonra tekrar etmek için güvenlidir.

Güçlü Lezzet Giderme
Eğer güçlü biçimde lezzetlendirilmiş yiyecekler yağın kendine özgü tadına bulaşırsa yağdaki tadı gidermek için süzmeden önce bazı çiğ patates veya narenciye parçalarını kızartın.

Kullanılmış Yağın Saklanması
Kullanılmış yağ, serin ve karanlık bir yerde bir aya kadar saklanabilir. Soğutma veya donma, yağın ömrünü birkaç ay daha artırır. Saklama sırasında yağ bulanık olabilir, ancak bu zararlı değildir ve yeniden ısıtıldığında yağ berraklaşacaktır. Kızartma Kokularına Karşı Önlemler


Paylaş.

About Author

Comments are closed.