Kızartma Yağları Ne Kadar Kullanılmalı?

0

Doğu kültürünün en önemli lezzetlerinden olan kızartmalar Türk mutfağının da baş tacıdır. Hemen her evde ortalama haftada bir, iki kez kızartma yapılır. Bu kızartmalar lezzetiyle ev halkını mest ederken kızartma yapılan mutfak gereçlerinin temizliği ve yağların sağlıklı koşullarda saklanması ev hanımlarının derdidir. Evlerde kızartma yapılan yağların cam kavanozlarda saklanması ve ortalama iki üç kez kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak dışarıda bir restoranda yenen kızartmaların hangi koşullarda saklandığı ve kaç kez üst üste kullanıldığı sorusu cevapsız kalmaktadır. Bu sebeple temizliğinden ve kalitesinden emin olunmayan restoranlarda kızartma ürünlerinin tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Kızartma Yaparken Yapılan 7 Hata

Kızartma Yağları Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

Kızartma yaparken öncelikle dikkat edilmesi gereken en önemli husus, kızartmanın bol yağ içinde ve yüksek ısıda yapılmasıdır. Yani her ne kızartılırsa kızartılsın az miktarda yağ içinde, hafif ısıda ve ağzı kapalı bir şekilde kızartma yapmak sağlıksızdır. Bol yağ içinde, yüksek ısıda yapılan kızartmanın yağını sağlıklı bir şekilde saklayabilmek için öncelikle yağın soğuması beklenmelidir. Soğuyan yağ ince delikli bir süzgeçten, hatta tülbentten geçirilerek süzülmelidir. Bu sayede yağın içinde yiyecek kalıntısı kalması engellenir ve zararlı mikro organizmaların oluşumu önlenir.

Çok itina ile süzülen yağ cam bir kavanozda, serin ve güneş almayan bir yerde, hatta mümkünse buzdolabında gönül rahatlığıyla muhafaza edilebilmektedir. Eğer buzdolabında saklanamıyorsa koyu renkli cam kavanozlara koyarak ışık alması engellenebilir ve sağlıklı bir kızartma yağı muhafaza edilmiş olur. Ancak bunun için değişik sebzelerin kızartıldığı yağların ayrı ayrı kaplarda saklanması gerekmektedir. Yani patates kızartılmış bir yağ ile patlıcan ya da biber kızartılmış bir yağın aynı kavanozda saklanması yağın kokusunu, tadını ve dayanıklılığını olumsuz etkileyecektir. Kızartma Yağının Sıçraması Nasıl Engellenir?

Kızartma Yağları İle Kaç Kez Kızartma Yapılabilir?

Uygun koşullarda saklanmış kızartma yağları üç, dört kez yeniden kullanılabilmektedir. Ancak acı biber kızartılan ya da patlıcan gibi acı tat bırakan sebzelerin kızartıldığı yağlar iki kereden fazla kullanılmazsa iyi olur. Mısır unu, susam veya galeta unu, yumurta içeren yiyecekler kızartıldıysa kızartma yağının yeniden kullanılmaması önerilmektedir. Çünkü bu ürünler yağın kullanılma ömrünü kısaltmaktadır. Zaten kızartma yağının saklandığı kavanozun ağzı açıldığında ağır bir koku geliyorsa ya uygun koşullarda saklanamamıştır ya da o kızartmanın yağı yeniden kullanılmaya uygun değildir. Böyle ağır bir koku alınıyorsa kızartma yağı yeniden kullanılmamalıdır. Kızartma Kokularına Karşı Önlemler

Kızartma Yağı Hangi Yemeklerde Kullanılabilir?

Kızartma yağının kızartma dışında başka bir amaçla kullanılabilmesi de mümkündür. Zira kızartma yağı doğru şekilde saklandıysa yeniden kullanılmasında her hangi bir sakınca yoktur. Ancak kızartma yağı yemeklerde kullanılacaksa, kızartılan malzeme ile aynı tatlarda olan malzemelerin yemeğinde kızartma yağı kullanılabilir. Örneğin patates kızartılmış olan yağ, fırında patates yemeğinde kullanılabilir. Ya da patlıcan yemeği yapılacaksa daha önceden patlıcan kızartılmış olan yağın kullanılmasında sakınca yoktur. Kızartma Tavalarındaki Yanmış Yağlar Nasıl Temizlenebilir?

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.