Kızartmadan, “Patates Kızartması” Lezzetini Yakalayın

0

Patates kızartması çok kolay gibi görünse de aslında iyi bir kızartma için bazı püf noktalarını bilmek gerekir. İyi bir patates kızartmasını tarif etmek gerekirse, dışı kıtır kıtır olacak içi ise yumuşak… Tabi bunu tutturmak o kadar da kolay değil. Genellikle bu kıvamı yakalamak için patatesi iki kez kızartmak gerekiyor. Biz size patatesi iki kez kızartmak yerine farklı bir yöntem önereceğiz.

Patates kızartmasının dışının kıtır, içinin ise yumuşak olması için farklı bir kızartma tekniği uygulanır. Patatesler önce düşük ısıda tam kızarmayacak şekilde kızartılır. Ardından patetes çok sıcak yağın içine atılır ve hızlı bir şekilde kızarması sağlanır. Bu yöntemin sonucunda ağızlara layık patates kızartması hazır olur. Bizim tarifimizle aynı lezzeti fazlasıyla karşılayacaksanız, hem de kızartma yapmadan.

İşte gerekli olan malzemeler:

4 adet küçük patates

1 çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

2 yemek kaşığı tam tahıllı hardal

1/2 çay kaşığı taze karabiber

Yapılışı:

Fırını 275 dereceye ayarlayın ve ısıtın. Tepsinin içine folyo serin.

Bu arada soyulmuş ve dörde kesilmiş patateslerinizi tencere içinde su ve tuz ilave ederek 5 dakika kadar kaynatın. Patateslerinizi ateşten alırken, içine bıcak soktuğunuzda ortalarının halen sert olması gerekiyor.

Kaynattığınız patatesleri süzün. Bir kabın içinde tuz, zeytinyağı, hardal ve karabiberi karıştırın. Patateslerinizi bu karışımın içine koyun ve karıştırın.

Daha sonra pateteslerinizi fırın tepsisinin içine dizin. Rengi kahverengi oluncaya kadar 25 dakika kadar fırında pişirin.

Patatesleriniz çifte kızarmış gibi dışı kıtır kıtır, içi ise yumuşak olacaktır. Ayrıca hardal ve karabiber patateslerinize eşsiz bir lezzet katacaktır.

İlgili Yazılar


Paylaş.

About Author

Comments are closed.