Köfte Yoğurmanın Püf Noktaları

0

Köfte, çocuklara kırmızı eti sevdirmenin ve sağlıklı yemek yedirebilmenin en lezzetli hallerinden biridir. Üstelik çok farklı şekilde yapılabilen köfte yemekleri, farklı ve lezzetli et yemekleri ortaya çıkarmayı sağlamaktadır. Kolay ve pratik bir lezzet gibi görünen köfteyi doğru malzeme ve yöntemlerle yoğurmak son derece önemlidir. Aksi halde pişerken dağılması ve sert olması kaçınılmaz olur. Köftenin pişirilme yöntemi ve kullanılan diğer malzemeler gibi birçok etken köftenin lezzetini etkileyecek unsurlardan biri olsa da en önemli nokta köftenin püf noktaları ile birlikte yoğrulmuş olmasıdır.

Köfte Yoğururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köfte için kullanılacak olan kıymanın mutlaka köftelik kıyma özelliğinde olması gerekir. Bunun için kıymanın yaklaşık yüzde otuzluk kısmının yağ içermesi ideal olacaktır. Köfte malzemelerinden vazgeçilmez olan ekmek içini pek çok kişi kuru halde koymayı tercih eder. Hafif ıslatılıp suyu süzüldükten sonra köftelik kıymanın içine katmak yoğurma işleminin daha iyi olmasını sağlar. Maydanoz, tuz ve isteğe göre değişen baharatlarda eklendikten sonra yoğurma işlemi olabildiğince uzun olmalıdır. Sadece malzemelerin karışacağı miktarda yoğurmak pişirme esnasında köftelerin dağılmasına neden olur. Bütün malzemeler birbiri ile karışıncaya kadar yoğurulmalıdır.

Yumuşacık Köfte Pişirebilmek İçin Püf Noktalar

Köfte yemeklerini pratik kılan özelliklerinden biri de yoğrulan harcı hemen pişirmeye başlayabilmektir. Ancak yapılan köftenin lezzetini artırmak için bir süre buzdolabında bekletmek daha yumuşak ve lezzetli bir köfte yapmayı sağlayacaktır. Herhangi bir nedenden dolayı buzdolabında beklemesi gereken köfte harcının piştikten sonra yumuşacık ve daha lezzetli olmasındaki püf noktası budur. Soğan suyu ve baharatların kıyma etini marine edici özellikte olmasından dolayı vakti olanların mutlaka 2-3 saat köfte harcını dinlendirmeleri önerilir.

Köfte Yoğururken Hangi Baharatlar Kullanılmalı?

Köfte yemeklerini daha leziz kılan unsurlardan biri de kuşkusuz en sevilen baharatlardır. Ancak köfte harcına katılan baharatlar köfte lezzetini bastıracak miktarda olmamalıdır. Kimyon ve karabiber gibi baharatlar köfteye en çok yakışan baharatlardır. Daha fazla baharat kullanmak köfte tadının gölgelenmesine neden olacaktır. Köfteyi daha baharatlı lezzette sevenler hazır satılan köfte harçlarından kullanarak daha yoğun baharat lezzetini köftelerinde bulabilirler.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.