Köftelik Kıyma Nasıl Seçilir?

0

Türk mutfağında, et ve kıyma yemeklerinin arasında en çok sevilen köftedir. Her yaştan kişinin severek yediği köfte sandviç veya pilav ile birlikte tüketilebilir. Öğle ve akşam yemeklerinde sıklıkla tercih edilen köfteler, soğuk şekilde sabah kahvaltısında da tüketilebilmektedir. Piknik ve mangallarda, ani gelen misafirlerde oldukça pratik yapılabilen köftelerinde püf noktaları bulunmaktadır. Her yerde yediğiniz köftenin tadı birbirini tutmaz. Bunun baharatlardan kıymasına kadar birçok sebebi bulunmaktadır. Köftenin ana malzemesi olan kıyma, köftenin lezzetli olmasını sağlayan ilk adımdır.  Bu nedenle köfte yapımında kullanılacak kıyma iyi seçilmelidir.

Köftelik Kıyma Nasıl Seçilir?

Köftelik kıyma seçerken, ideal olan et dana etinin yağsız kısmından çekilmiş kıymadır. Kuzu eti tercih edildiğinde ise kuzunun döş kısmından yapılan kıymalar, köftelerde ayrı bir lezzet vermektedir. Köftelik kıymalar çok yağlı olmamalı ve kuyruk yağı kesinlikle kullanılmamalıdır. Daha güzel görünmesini istiyorsanız kıymayı kasabınıza iki kere çekmesini rica etmelisiniz. Genel olarak kıymalar tek sefer çekilmektedir. İkinci kez çekme, daha ince yapılı ve güzel görünmesini sağlamaktadır. Buzlukta bekletilen kıymadan yapılan köfteler çok lezzetli olmamaktadır. Bu nedenle köfte yapımında mümkün olduğuna kasapta taze çektirilmiş kıyma kullanılmalıdır. Mangalda pişirilecek köftelerde tek sefer çekilmiş kıymadan yapılan köfteler kullanılabilir. Fakat tavada pişirilecek köfteler iki kere çekildiğinde daha lezzetli ve hoş görünümlü olmaktadır.

Kıymanın Lezzeti Nasıl Arttırılır?

Kıymanız ne kadar iyi olursa olsun uygun baharatlar ve yöntemler kullanmazsanız, köfteniz istediğiniz lezzeti vermeyecektir. Lezzetli köftenin ilk püf noktası, kıymanı olabildiğince iyi yoğurmaktadır. Köfte harcını ne kadar iyi yoğurursanız o kadar lezzetli olacaktır. Köfte harcında markette satılan köfte baharatları kullanabilir veya taze baharatlardan sevdiğiniz bir çeşni hazırlayabiliriz. Köfte harcı parmaklarınıza ve kaba yapışmaya başladığında yeterli kıvama gelmiş demektir. Köftenin dağılmasını engellemek için içine bir tane yumurta kırılmalıdır. Lezzeti artırmak istiyorsanız kullandığınız bayat ekmek içini et suyu ile ıslatabilirsiniz. Ayrıca yumuşak köfteler için bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı eklemelisiniz. Köftenin güzel olması için tıpkı kurabiye hamurunda olduğu gibi köfte harcı da en az 1 saat buzdolabında dinlendirilmelidir. Bir gün önceden yapıp buzdolabında dinlendireceğiniz köfteler daha lezzetli olmaktadır.

Pişirme Çeşidine Göre Köfte Kıyması Seçimi

Köfteleri tavada, mangalda veya fırında pişirebilirsiniz. Birçok köfte çeşidi bulunmaktadır. Her köfte için farklı bir püf nokta olduğu düşünülürse, köfte kıymasının pişirme şekline uygun seçilmesi gerekmektedir. Fırın ızgarasında veya mangalda pişirmeyi düşündüğünüz köftelerin kıymasının çok ince olmamasına özen gösterin, bu nedenle tek sefer çektirin. Izgarada pişirilen köfteler kuru olmaktadır bu nedenle bir miktar kuzu döşü eklenerek lezzeti ve kıvamı arttırılabilir. Mangal, fırın veya ızgarada pişirilecek köftelerin kıymasının daha yağlı olması gerekmektedir. Fakat tavada pişirilecek köfte kıyması iki kere çektirilebilir ve orta yağlı dana eti olması idealdir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.