Kolay Makaron Tarifi

0

Tatlarına doyum olmayan makaronların fiyatları biraz pahalı ve bu yüzden de alıp doyasıya yemek, ya da kalabalık misafire ikram edebilmek bazen mümkün olamayabiliyor. Bunun nedeni ise yapım sürecinin gerçekten çok zahmetli ve birkaç günü kapsayan önemli detaylara sahip olması. Ancak ben kendim de yaparım derseniz, biraz emekle çok ucuz bir maliyete birkaç tepsi makaron hazırlamak mümkün. Bunun için biz de size oldukça kolay anlaşılabilir bir hale getirmeye çalıştığımız makaron tarifini vererek yardımcı olabiliriz.

Malzemeler

* Mutfak terazisi

Ölçüler hassas olduğu için bir terazi şart.

* 60 gram yumurta akı

Yumurta akını 2 gün önceden bir kase içine koyup streçleyerek buzdolabına koymak gerekiyor. Makaron yapmaya başlamadan 1 saat kadar önce de dolaptan çıkarmayı unutmuyoruz.

* 60 gram toz badem

* 120 gram katkısız pudra şekeri

* 25 gram toz şeker

* 7-8 gram kakao (şekersiz)

* Tepelemeden 1 çay kaşığı tuz (yarım çay kaşığı gibi)

* 80’er gram sütlü çikolata ve krema.

Yapılışı

1- Kremamız için öncelikle sıvı kremayı tencereye alıyoruz ve kaynayana kadar ısıtıyoruz. Kaynar kaynamaz hemen parça haline getirdiğimiz sütlü çikolataları da kremaya atıyoruz ve erimesi için kısık ateşte karıştırıyoruz. Altını kapatıp soğumasını bekledikten sonra ise kremamızı buzdolabına koyup dinlenmeye bırakıyoruz.

2- Bademimizi, pudra şekerimizi ve kakaoumuzu robotta çekip elekten geçiriyoruz. Artık makaron yapmak için neredeyse hazırız.

3- Bir saat önce dolaptan çıkardığımız yumurta akları ile tuzumuzu cam bir kasede yavaş yavaş çırpıyoruz. Karışımımız köpüklenmeye başlayınca toz şekerimizi 5’er gram, 5’er gram ekleyerek yüksek devirde karışımımızı çırpmaya devam ediyoruz. Karışımımız tıraş köpüğüne benzer bir kıvam almışsa hemen çırpmaya bir son veriyoruz.

4- Karışımımızın üzerine robottan geçirdiğimiz badem, pudra şekeri ve kakao karışımının yarısını ve varsa gıda boyasını da ekleyip plastik bir spatula ya da tahta kaşık yardımı ile kenarlardan içeriye, aşağıdan yukarıya gelecek şekilde karıştırıyoruz. Daha sonra yine karşımın ortasına robottan geçen üçlünün diğer yarısını döküp spatula ile yoğurmaya devam ediyoruz. Karışımımız tamamen homojen bir görüntü almışsa vakit kaybetmeden sıkma poşetine dolduruyoruz.

5- Makaronları fırına vermek için her şey hazır. Yağlı kağıt serili tepsi üzerine aralarında 4’er santim kalacak şekilde ve büyüklükleri 1 TL’yi geçmeyecek şekilde karışımı sıkıyoruz. Bu aşamada kesinlikle daire çizmiyoruz, sadece nokta şeklinde karışımız sıkıp bırakıyoruz. Tüm sıkma işlemini bitirdikten sonra da tepsimizi birkaç kez tezgaha vurarak varsa kabarcıkların yok olmasını sağlıyoruz. Tepsiyi vururken sıktığımız karışımın birbirine girmemesi önemli tabi.

6- Tepsimizi fırına vermeden önce 30 dakika kadar kurumalarını bekliyoruz ve önceden ısıtılmış 160 derecelik fırınımıza makaronlarımızı sürüyoruz. İlk 12-13 dakika hiçbir şekilde fırını açmadan pişmelerine izin veriyoruz. 15-16 dakika sonunda ise kontrolümüzü yaparak tepsilerimizi fırından çıkarıp kurabiyelerimizin soğumasını bekliyoruz. Tamamen soğuduğundan emin olduktan sonra da spatula yardımı ile kurabiyeleri tepsiden alıyoruz ve aralarına hazırladığımız kremaları sürerek kurabiyelerimizi eşleştirip, makaronlarımızı servise hazır hale getiriyoruz.

7- Sunumu ise daha lezzetli olabilmesi için 1 gün sonra yapıyoruz.

Afiyet bal şeker olsun.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.