Közlenmiş Patlıcan Nasıl Saklanır?

0

Patlıcan, yemeklere lezzet katan en faydalı ve en sağlıklı sebzelerdendir. Patlıcanı ocakta, fırında, doğrudan ocak üstünde, ızgarada ve tepside közleyebilirsiniz. Közlenmiş patlıcanı kış günlerinde yaz günlerindeki lezzetinde afiyet yiyebilirsiniz. İşte patlıcan közlemek ve közlenmiş patlıcan saklamak için yapmanız gerekenler: Kışlık Patlıcanlı Kahvaltılık Sos Nasıl Yapılır?

1. Yöntem
Yukarıda bildirdiğimiz yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak patlıcanları közleyin. Közlediğiniz patlıcanlar kabuklarından ayrılır, didiklenir ve soğuduğunda buzdolabı poşetlerine koyulur, poşedin ağzı bağlanır. Dilerseniz üzerine etiket yapıştırılıp günün tarihini atabilirsiniz. Patlıcan Kışlık Nasıl Hazırlanır?

2.Yöntem
Patlıcanları közleyip, kabuklarını soyun, sap kısmını kesip çıkarın. Közlediğiniz patlıcanları kavanozlara yerleştirin, bir kavanoz 2-3 közlenmiş patlıcanı alacaktır. Ardından kavanoza kabuklarını soyduğunuz sarımsakları ve kaya tuzunu ekleyin. Kavanozu tam doldurmayın, birkaç parmak kadar üzerinde boşluk kalsın. O boşluğu da zeytinyağı ile doldurun. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve bir tencerenin içine ters bir şekilde koyun, yani baş aşağı bir şekilde kavanozlar tencereye yerleştirilmeli. Kim Demiş Patlıcanın Faydası yok diye!

Kavanozun tam kapanıp kapanmadığı sızma varsa anlaşılır, kavanozdan bir şeyler sızmıyorsa kavanoz iyi kapanmış demektir. Bu şekilde kavanozları tencerenin içinde 10-15 dakika kadar kaynatın ve soğumaya bırakın. Közlenmiş patlıcanınız saklamak için hazırdır!


Paylaş.

About Author

Comments are closed.