Kurabiye – Bisküvi Tarifleri İle İlgili Püf Noktalar

0

Çay saatlerinde, çayın yanında sıklıkla tercih edilen kurabiye yapımını kıvamını tutturmak önemlidir. Malzeme ölçülerinde bir hata yaptığınızda kurabiyenin yumuşak olma, dağılma ihtimali vardır. Kimse yaptığı kurabiyenin dağılmasını istemez ve kurabiye, bisküvi çeşitlerinde yumuşaklık istenmeyen bir durumdur. Kurabiye yaparken belirli ölçülere ve pişirme püf noktalarına dikkat ederek lezzetli ev kurabiyeleri hazırlayabilirsiniz.

Kurabiye Hamuru Nasıl Olmalıdır?

Kurabiye hamuru hazırlarken içi için önerilen malzemelere bağlı kalınmalıdır. Fazla malzeme ilave etmek hamurun yapısını bozacak bu da pişerken dağılmasına yol açacaktır. Kurabiye hamuru yaparken sert bir hamur elde etmeye özen göstermelisiniz. Özellikle hamuru yoğurduktan sonra yarım saat kadar buzdolabında dinlendirmek iyi bir sonuç olacaktır. Tereyağı mutlaka oda sıcaklığında olmalı, sıvı malzemeleri çırpıcı yardımıyla çırpabilirsiniz fakat unu ekledikten sonra hamuru yoğururken karıştırıcı aletler kullanmamalısınız. Sert olmasını istiyorsanız tereyağını eritip soğutarak kullanabilirsiniz. Ölçüsünden fazla un eklememeye özen göstermelisiniz. Ayrıca tatlı kurabiyelerde ilk önce şeker, yumurta ile köpürene kadar çırpılmalıdır. Unu eleyerek en son hamura ilave etmelisiniz. Karbonat veya kabartma tozu ilave etmek istiyorsanız, üzerine birkaç damla limon suyu damlatabilirsiniz.

Kurabiye, Bisküvi Çeşitleri Nasıl Pişirilmelidir?

Kurabiyelere kabartma tozu ilave edildiğinde kabartma tozu kokusu olur ve üzerleri çatlayarak şekillerini kaybeder. Bu nedenle kabartma tozu ilave etmekten kaçınmalısınız. Kurabiye pişirilmeden önce fırın ısıtılmalıdır. Kurabiye tarifinde belirtilen sıcaklığa bağlı kalınmalıdır. Kurabiyenin piştiğini altını kontrol ederek anlayabilirsiniz. Altı kızarmış üzerinin rengi hafif değişmiş kurabiyeler pişmiş demektir. İdeal pişirme süresi 15 dakikadır. Fırına koyduktan 15 dakika sonra bir kurabiyenin altını kontrol ederek pişkinliğini anlayabilirsiniz. Başta un kurabiyesi olmak üzere kurabiyeler soğudukça kıvamlarını alır. Sıcak fırında asla bekletilmemeli, tezgâhta bir süre ilk sıcağını atmasını bekleyerek servise hazırlanmalıdır. Sıcak un kurabiyesine dokunduğunuzda dağılma ihtimali vardır. Kurabiyelerin pişerken dağılmasını engellemek için fırında yeterli sürede tutmaya, fazla veya eksik malzeme eklememeye dikkat edilmelidir. Kurabiyeler kısık ateşte pişirilmelidir. Fırının sıcak olmasına dikkat ederek genel olarak 150 derece fırın sıcaklığı kurabiyeyi pişirmek için yeterli sıcaklık ölçüsüdür.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.