Kurabiyelerinizin Kıtır Olmasının Püf Noktaları

0

Kurabiye yapmakta kek ve poğaça gibi beceri gerektiren hamur işleri kadar yetenek gerektiren lezzetler arasındadır. Herhangi bir kurabiye tarifi eksiksiz uygulansa bile istenilen yumuşaklıkta ya da kıtırlıkta olmaması, kurabiye lezzetini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu sebeple kurabiye yaparken bir takım püf noktalarını göz ardı etmemek, malzemelerin dışında da uygulama kurallarına dikkat etmek gerekir.

Kurabiye Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lezzetli kurabiyeler ortaya çıkarmak için tarifi uygulama aşamasında da bazı püf noktalarına özen göstermek gerekiyor. Kurabiye malzemelerinin oda sıcaklığında olması ya da önceden ısıtılmış fırında pişirilmesi gibi detaylar, kurabiyenin istenen kıvamda olmasını sağlayacaktır. Özenle yapılması planlanan kurabiyeler için bir şeylerin yolunda gitmemesi kurabiye yapma heyecanının hayal kırıklığı ile sonuçlanmasına neden olabilir. Bunun için seçilen malzemelerden sıcaklığına kadar pek çok taktik, yapılan kurabiyelerin lezzetini ve tüketme keyfini artıracaktır.

Kurabiye yaparken en çok zorlayan noktalardan biri de; un miktarının göz kararı olmasıdır. Kurabiyede doğru kıvamı yakalamak için ele yapışmayacak özellikte bir hamur elde etmek ya da un miktarı net olan kurabiye tariflerini uygulamak faydalı olacaktır.

Kurabiye Yapmanın İncelikleri

Yapılan kurabiyelerin çabucak bitmesi, o kurabiyelerin oldukça lezzetli olduğunu göstermektedir. Özellikle çocuklar tarafından oldukça sevilen kurabiyelerin ideal kıtırlıkta olması için, kurabiyelerin vazgeçilmez malzemesi olan margarin ya da tereyağının oda sıcaklığında olmasına dikkat etmek gerekir. Diğer yandan birden yüksek ısıda hızlı pişen kurabiyeler kıtır olmak yerine oldukça sert olacaktır. Bu nedenle kurabiyelerin özenilen kıtırlıkta olması için, mutlaka düşük ayarda yavaş yavaş pişirilmelidir.

Kıtır Kurabiyelerin Çabuk Yumuşamaması İçin Ne Yapılmalı?

Kurabiye konusunda ne kadar usta olunursa olsun, bazı kurabiyelerin çok çabuk yumuşamalarının önüne geçmek oldukça zordur. Çözüm olarak kurabiyelerin çabuk tüketilmesini sağlamak akıllıca alternatiflerden biri olsa da, çabuk tüketilmeyen ancak çabuk yumuşaması da istenmeyen kurabiyeler için saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Kurabiyeler en ideal metal ya da cam kavanozlarda saklanabilir. Bu şekilde çabuk bayatlamayan kurabiyeler, günler sonra bile ilk günkü tazeliğinde yenmeyi bekleyecektir. Ayrıca kurabiye saklama kutusunun içine konacak olan birkaç adet kesme şeker, kurabiyelerin nemlenmesini önleyeceği için daha geç yumuşamasını sağlayacaktır.

Kurabiye Yaparken Sık Yapılan Hatalar

Mutfakta hızlı ve pratik olmayı herkes ister, ancak hızlı olayım derken bazı kuralların es geçilmesi ortaya çıkan lezzetin vasat olmasına neden olabilir. Özellikle kek ve kurabiye gibi son derece özen gerektiren lezzetler için, baştan sağma davranılması kek ve kurabiyelerin lezzet kalitesini düşürecektir. Özellikle aniden gelen kurabiye yapma isteği için malzemelerin oda sıcaklığında olmaması ve bunun için beklemeden işe koyulmak, kurabiyelerin lezzetini değilse de kıtırlığını etkileyecektir.

Kıtır kıtır ağızda dağılan kurabiyeler için yapılmaması gereken hatalardan biri de pişirme aşamasındaki hatalardır. Pişirme esnasında fırın kapağının sık sık açılması, kabarmak üzere olan kurabiyelerin sönmesini ve sert olmasına neden olacaktır. Isınmış olan fırının kapağını ilk 20 dakika boyunca açmamak, sık sık kek pasta yapanların bilmesi gerekenler arasındadır. Kurabiye yoğurma aşamasında sık yapılan hatalardan biri de kurabiye hamurunu buzdolabında bekletmeden direkt olarak şekillendirmektir. Ellerin sıcaklığı ile ideal kıvamını bulmakta zorlanılan kurabiye hamurunun buzdolabında bekletilmesi, hamurun kolayca şekillenmesini sağlar. Ayrıca buzdolabında beklemeyen kurabiye hamurunun cıvık olduğu düşüncesi ile un eklemeye devam etmek, kurabiyelerin oldukça sert olmasına neden olacaktır. Kurabiyelerin piştiğini anlamak için ise, kurabiyelerin alt kısımlarına bakmak yeterlidir. Altı hafif kızarmış olan kurabiyeler üzeri beyaz kalsa bile pişmiş demektir.

 


Share.

About Author

Comments are closed.