Kuşkonmaz Nasıl Pişirilmelidir?

0

Kuşkonmaz, sağlık açısından çok faydalı sebzelerden biridir. Ancak tüm sebzelerde de olduğu gibi KUşkonmazın da sağlık faydalarından maksimum seviyede yararlanmak için doğru bir şekilde pişirilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda kuşkonmazdan maksumum yararlanmak için nasıl pişirilmesi gerektiğini anlatacağız.

Kuşkonmaz için öncelikle çok hassas ve çabuk bozulan bir sebze olduğunu söylemek zorundayız. Aldıktan maksimum 48 saat içinde tüketmeniz gerekir. Ama aldınız ama tüketemeyeceksiniz, saklamak için nemli kağıt havluya sarın ve buzdolabında bu şekilde bekletin. 2 günden daha uzun dayanmayacaktır ama tazeliğini 48 saat içinde koruyacaktır.

Kuşkonmazı alırken sağlam olmalarına özen gösterin. Bağın içindeki tüm kuşkonmazları kontrol edin. Aldığınız kuşkonmazı eve getirdikten sonra kök uçlarını kesin. Kökleri odunsu olduğu için sebze soyucusu kullanabilirsiniz.

Ocakta pişirecekseniz, yüksek ateşe büyük bir tava koyun. Kuşkonmazı, yarım bardak su ve bir dilim limon ekleyin. Kapağı kapatın 5 dakika kadar kaynatın.

Izgarada pişirecekseniz, önce ızfarının raflarını yağlayın. Ardından direkt ateşin üzerine koyun. Ateş orta sıcaklıkta olmalı. 6 dakika boyunca döndürerek pişirin.

Mikrodalgada pişireceksiniz, cam bir tabağıın içine kuşkonmazları yerleştirin. üzerine 1/4 su bardağı su, 1 çay kaşığı sızma zeytinyağı gezdirin. Üzerini sıkıca kapatın. Yumuşayana kadar yüksek ısıda yaklaşık 3 dakika.

Fırında pişireceksiniz, 300 derece fırını ayarlayın. Bir fırın tepsisine tek kat olacak şekilde kuşkonmazları yerleştirin. üzerine 2 çay kaşığı sızma zeytinyağı gezdirin. Kuşkonmazlar, soluncaya kadar 10 dakika kadar fırında pişirin.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.