Lahana Deyip Geçmeyin

0

Sıcak yaz günleri yerini yavaş yavaş serin sonbahar günlerine bırakıyor. Bundan sonra giydiklerimizin dışında yediklerimizde de değişiklikler olacak. Mesela sofralarımızı daha çok  lahana süsleyecek. Bazılarınızın suratını görür gibiyim. Özellikle çocuklarla ciddi bir savaşa dönüşen bu sebzenin yenmesi, yetişkinler tarafindan da pek ilgiyle karşılanmıyor.

Sarmasından salatasına, turşusundan  yemeğine birçok şekilde tabaklarımızı dolduran lahana, Trakya bölgesinin efsanelere konu olmuş sebzesidir. Efsaneye göre  Trakya krali Likurg bir üzüm bağını söktürdüğünden şarap ilahı olarak bilinen Baküs’ün gazabına uğramış ve bir üzüm kütüğüne bağlanarak cezalandırılmıştır. Bahtsız kral mevsim de kara kışa denk geldiğinden soğuktan çok muzdarip olmuştur. Kütüğün dibinde hüngür hüngür ağlarken her bir göz yaşından lahana yaprakları oluşmaya başlamıştır. Bu olaydan sonra da lahanayla alkol arasinda bir zıtlık baş göstermiştir. Efsane bu ya, eski Yunanistan’da şarap sevenler Baküs’ün başı üstüne, sevmeyenler de lahananın başı üstüne yemin ederlermiş. Bu yüzdendir ki, lahana sarhoşluğa karşı bir deva olarak kabul edilmiştir. Sonbaharda tarladan toplanan lahana,özel depolarda saklanmaktadır. Depolama koşullarına uyulursa yenisi hasat edilinceye kadar taze olarak kalıp biyolojik olarak herhangi bir kayba uğramamaktadır.

Kara lahana, kırmızı lahana, brüksel lahanası,  milano lahanası, karnabahar ve brokoli gibi çeşitleri olan lahananın kendine has bir kokusu ve cok da hoş olmayan yavan bir tadı vardır.

Kansere karşı koruyucu etkisi yapılan araştırmalarla kanıtlanan lahana, içerdiği yoğun folik asit miktarından dolayı özellikle gebelik düşünen ve gebe olan kadınlara önerilmektedir.

Kan temizleyici özelliğinden dolayı detoks programlarının vazgeçilmezidir.

Guatrojenik yani guatra neden olan besin olarak bilinen lahana ailesi, tiroit hastaları tarafindan ise fazla tüketilmemelidir.

Lahana iyi pişirilmediği için çoğu insanda gaz yapmaktadır ancak yenildikten sonra içilen rezene veya kimyon çayı bu soruna iyi gelmektedir.


Share.

About Author

Comments are closed.