Lezzetli Güllaç Tarifleri

0

Yapımı en kolay ve en hafif tatlıdır güllaç ve iftar sofralarının vazgeçilmezidir. Osmanlı mutfağında paşaların sofrasını tatlandıran güllaç, mübarek Ramazan ayında da bizim sofralarımızı tatlandırmaktadır.

Klasik Güllaç

1 kg. şekeri 3litre süt ile kaynatarak ılımaya bırakınız. Güllaç yapraklarını, parlak yüzeyleri üzeri gelecek şekilde tek tek tepsiye diziniz ve kepçe yardımı ile yaprakların üzerine sütlü karışımı gezdiriniz. Yapraklar bittikten sonra eğer sütünüz kaldıysa tepsinin üzerine dökünüz. Tepsinin üstünü kapatarak buzdolabınızda veya serin bir yerde yarım saat beklettikten sonra üzerine dövülmüş ceviz, badem, fıstık, fındık ve isterseniz gül suyu dökerek servis yapınız.

Bademli Güllaç 

1 litre süte 500 gram şekeri katınız ve şeker tamamen eriyinceye kadar ocaktan almayınız. Ocaktan aldığınız sütlü karışım ılıdığında güllaç yapraklarını ortadan ikiye kırarak servis tabağınıza tek tek koyarak üzerlerine sütü dökünüz. Her güllaç yaprağının arasına 100 gram file bademden serpiştiriniz. Yapraklar bittikten sonra eğer şekerli sütünüz kaldıysa güllaç yapraklarının üzerine dökünüz. Buzdolabında tatlıyı en az 4 saat beklettikten sonra fıstık ve nar ile süsleyerek servis ediniz.

Lorlu Güllaç

Loru hazırlamak için sütü kaynatınız. Kaynamaya başlayan süte 1,5 limonun suyunu karıştırınız. Birkaç saniye sonra süt kesilmeye başlayınca 2 -3 dakika kadar kaynatıp ocaktan alınız. Üst kısmında peynir tabakası, alt kısmında ise sarımsı bir su olacaktır. Bir tülbent veya elek içine tenceredeki kesik sütü dökerek iyice süzünüz. Tülbendin ya da eleğin içinde kalan lor peyniridir. İyice suyu süzülen lor peynirini bir tabağa alarak içerisine 2,5 yemek kaşığı şekeri katınız. Bu karışımı güllaç yapraklarınızın arasına koyarak tatlınızı hazırlayabilirsiniz.

Çilekli Güllaç

1 paket vanilyayı, 2litre sütü, 600 g. şekeri ve 200 ml. gül suyunu derin bir tencerenin içine koyarak ocakta ısıtınız. Servis tabağınıza güllaç yaprağını koyup gül tenceredeki sütlü karışım ile ıslatınız. Her güllaç yaprağının arasına çilek ve ceviz koyarak yaprağı dolma gibi sarınız. Tüm yaprakları sardıktan sonra soğuması için dolaba kaldırınız ve üzerine de çilek ve ceviz koyarak servis ediniz.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.