Lezzetli Kebaplar Nasıl Yapılır?

0

Oldukça çok çeşidi olan kebap lezzeti neredeyse herkesin en çok sevdiği yemekler arasındadır. Açık havada mangalda kebap yapabilme imkânı olanlar için kebap yemek tadına doyum olmaz bir lezzet olsa da, bu imkâna sahip olmayanlar ise evde en lezzetli kebap tariflerini denemektedirler. Püf noktası kullanılan baharatlarda gizli olan lezzetli kebaplar için baharat kullanımında cömert olmak dikkat edilmesi gereken en önemli bilgilerden biridir.

Evde Lezzetli Kebap Tarifleri

En çok sevilen kebap çeşitlerinden Adana kebabı, evde uygulanması ve kebap lezzetinin yakalanması mümkün olan tariflerden biridir. Ana malzemesi kıyma olan Adana Kebap için diğer malzemelerinde kıyma miktarına göre ayarlanmasında fayda vardır. Bunun için lezzeti birçok kez denenmiş olan kebap tarifleri denenerek kesin sonuç elde etmek mümkündür. Adana kebabı tarifinin yanı sıra, Urfa kebabı da evde denenmeye değer lezzete sahip kebap alternatiflerinden biridir. Kebap yapmak için evinde mangal imkânı bulamayanların fırında mangal lezzetinde kebap yapabilmeleri için kullanılan malzemelerin eksiksiz tarif içine eklenmesi önerilir.

Lezzetli Kebap Yapmak İçin Püf Noktaları

Özellikle Kurban Bayramı sonrasında evinde bir miktar eti olan kişiler etlerini en lezzetli şekilde değerlendirmek için kebap tariflerini denemeye karar verirler. İlk ez evde kebap yapacak olanlar tarifi özellikle internet üzerinden edindilerse, mutlaka deneyen kişi sayısının çokluğuna dikkat etmelidirler.

Evde kebap yaparken hayal kırıklığına neden olan en önemli hatalardan biri, kebabın fazla ya da az pişirilmesidir. Yanacağı endişesiyle tava da ya da fırında kısa süre pişmesine izin vermek, kebabın istenilen lezzette olmasını önleyecektir. Bunun için alınan tariflerde belirtilen pişirme sürelerine muhakkak dikkat edilmelidir. Böylede evde kebap lezzetini yakalamak çok da zor olmayacaktır.

Lezzetli Kebaplar İçin Et Seçimi Nasıl Olmalı?

Kebapların ana malzemesi olan etin doğru seçilmesi oldukça önemlidir. Özellikle Adana Kebabı için kuzu eti vazgeçilmezdir. Ayrıca et seçiminin yanı sıra, ete lezzet verecek olan kuyruk yağı da mutlaka temin edilmelidir. Herhangi bir kebap tarifi uygulanırken etin taze ve dinlenmiş olması, ayrıca baharat ve diğer soslarla etin birleşmesinden sonrada kebap etinin dinlendirilmesi gerekir. Aksi halde dinlenmeyen kebap eti, mangalda dahi pişse sert ve yavan lezzette olacaktır.

Adana kebabında ideal yumuşaklığı elde etmek için kıymanın iki kez çekilmesinde fayda vardır. Lokanta ve restoranlarda tadına doyum olmayan kebap lezzetini evde bulabilmek için, kıyma dışındaki malzemelerin atlanmadan iç harca eklenmesi gerekir. Evde kebap pişirmek için en uygun yer olan fırın, uygun sıcaklı ve süreye dikkat edildiğinde gerçek kebap lezzetinden farksız olacaktır.

Lezzetli Kebaplar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zahmetli olduğu kadar lezzetli olan kebaplar, her bayanın evde eksikliğini hissettiği tariflerden biridir. Ancak internet üzerinden oldukça başarılı tarif yayınlayan pek çok yemek sitesi sayesinde, restoranlarda yenen birçok lezzeti evde yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Bunlardan biri olan kebap tarifleri, son derece dikkat gerektiren tariflerdir. Adana kebabında yoğurulan iç harcın bir müddet buzdolabında dinlendirilmesi ve kuyruk yağının kebaplar için vazgeçilmez olması gibi birçok detay es geçilmeden kebap tariflerinde uygulanmalıdır.

Lezzetli kebaplar için vazgeçilmez olan püf noktalarından biri de, kullanılan acı baharatlardır. Acı baharatların ideal ölçüsünde olması evde yapılan kebabın son derece lezzetli olmasını sağlayacaktır. Pul biberin yanı sıra özellikle isot, Kebapların kendi yörelerinde en çok tercih edilen baharatlardan biridir. Bu sebeple mutlaka isot ve pul biber gibi baharatlar kebap tariflerine eklenmelidir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.