Lezzetli Mangal Nasıl Yapılır?

0

Yaz aylarının keyfi ailecek gidilen pikniklerde çıkarılıyor. Havaların ısınması ile birlikte akşam ve öğle yemeklerinde eğer uygun ortam varsa mangal yakmak tercih edilir. Lezzetli ve kokusuyla büyüleyen mangalda pişen et ve patates, biber, domates gibi sebzeler iştah kabartsa da her zaman aynı lezzete olmayabilir. Bunun için mangalın inceliklerini iyi bilmek gerekir.

Mangal Nasıl Hazırlanır?

Apartmanlarda ve şehrin içindeki ortak kullanım alanlarında mangal yakmak yasaklandı. İnsanlar, balkon, teras ve bahçelerinde bu nedenle daha az duman çıkaran barbeküleri tercih eder oldular. Mangalın hazırlanması eğer acemiyseniz meşakkatli görünebilir. Öncelikle mangal için kömür ve çıraya ihtiyacınız var. Kömür miktarı, iyi mangalın ilk kuralıdır. Kömür miktarını iyi ayarlayamadığınızda lezzetli etler pişiremezsiniz. Az miktarda kömür kullandığınızda üzerine ilave etmeniz gerekir. Bu da ateşin düzgün ve kaliteli yanmamasına neden olur. Bol miktarda kömür kullanmaya dikkat edin. Gaz yağı gibi tutuşturucuları mangalda kesinlikle kullanmayın. Yelpaze veya ortam müsaitse daha iyi harlamak için saç kurutma makinesi kullanın.

Ne Zaman Pişirmeye Başlamalısınız?

Mangalı yakar yakmaz etleri, köfteleri dizmeye başlamayın. Uygun pişirme koşulları için mangal ateşinin yüksek ısıya gelmesini bekleyin. Yeterli sıcaklığı ölçmek için mangalın üzerine elinizi uzatın. En fazla iki saniye elinizi tutabildiğinizde pişirmek için uygun zaman gelmiş demektir. Mangalın et dizdiğiniz demirini, ateşte kızdırarak üzerindeki mikropların ölmesini sağlayın. Daha sonra suya tutup dikkatlice kurulayın. Demiri zeytinyağı veya tavuğun, etin yağlı kısmıyla yağlamayı unutmayın. Yağlamadığınızda köfte ve etler demire yapışıp dağılacaktır.

İyi Mangal Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kapalı alanlar mangal yapmak için uygun değildir. Asla denemeyin. Yaşadığınız bölgede bulunan mangala izin verilen, piknik alanlarını tercih edin. Mangalı düz bir zemine yerleştirmeye dikkat edin. Eğri, girintili çıkıntılı alanlarda mangalın devrilme tehlikesi vardır. Ayrıca mangalın yanında gaz yağı, benzin gibi yanıcı maddeler asla bulundurmayın. Mangalın kullanımı bitmeden, içinde ateş bulunduğunda yerini değiştirmeye veya taşımaya çalışmayın, çocukları mangalın çevresinden uzak tutunuz. Mangal kömürünü yerleştirirken her köşede eşit ateş bulunması için mangal içine eşit ölçülerde yaymaya özen gösterin. Mangalın sıcaklığından hazır olup olmadığını anlayacağınız gibi üzerinde oluşan kül tabakasından da mangalın hazır olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Mangalın Lezzetli Olması İçin Ne Yapmalı?

Etleri bir gece önceden soslarsanız, daha lezzetli ızgaralar yapabilirsiniz. Kasaptan et alırken ızgara yapacağınızı belirtmeyi unutmayınız. Mangal ateşine bir sap biberiye ekleyerek farklı lezzetler oluşturabilirsiniz. Eti çok pişirmeyin, yanmış etler sağlınızı tehlikeye sokacaktır. Mangalda pişen etlerde ateş ve is kokusu sık rastlanan bir problemdir. Bunu engellemek için ateşe elma veya limon kabuğu atın. Terbiye ettiğiniz tavukların iki saat bekletmeye özen gösterin. Eğer mangalda balık gibi deniz ürünleri pişirmeyi düşünüyorsanız, terbiye ettikten bir saat sonra pişirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.