Lezzetli Mısır Izgara Nasıl Yapılır?

0

Izgarada mısır pişirmek oldukça basittir. Ancak lezzet için pişireceğiniz mısırı iyi seçmeniz gerekir. Mısırınız zaten taze ve lezzetliyse, size sadece biraz aroma katmak ve ızgarada pişirmek kalıyor.

Suda haşlama yerine ızgarada mısır pişirmek istiyorsanız, aşağıdaki basit adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Malzemeler
– Mısır
– Su
– Tereyağı
– Tencere
– Izgara
– Maşa

Adım 1
Mısırın üst kabuklarını soyun ama hepsini temizlemeyin. Sonra büyük bir tencereye koyun ve üzerini soğuk su ile doldurun, 30 dakika soğuk suyun içinde bekletin.

Adım 2
Mısırları sudan çıkarın ve kızgın ızgaranın üzerine yerleştirin. Yaklaşık 30 dakika, mısırları çevirerek kabukları yanana kadar pişirin.

Adım 3
Mısırları ızgaradan alın ve kabuklarını temizleyin. Üzerine tereyağı sürerek tüketin. Mısırı tuzlu seviyorsanız tereyağını sürdükten sonra üzerine tuz da serpebilirsiniz.

Aromalı mısır ızgara nasıl yapılır?
Mısırları yukarıda bahsedildiği gibi suda bekletin. Sonra kabuklarını soyun ama koparmayın.

Tereyağını sarımsak, fesleğen ya da limonla karıştırın ve aromalı bir tereyağ elde edin.

Hazırladığınız aromalı tereyağını mısırlara sürün ve kabukları tekrar geri kapatın. Bir iple sabitlemek için iyice bağlayın. Sonra kabuklar yanana kadar, çevirerek ızgara yapın.

Folyoda mısır ızgara nasıl yapılır?
Mısırları soyun ve alüminyum folyonun üzerine yerleştirin. Mısırın üzerine bir parça tereyağ ve bir buz küpü koyarak folyoyu sıkıca mısıra sarın. Mısırları 15-20 dakika boyunca ızgarada pişirin.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.