Limon Konservesi Tarifi

0

Birçok Fas ve Ortadoğu tariflerinde limon konservesi suyu kullanılır. Limon konservesini duymamış olabilirsiniz, yapması çok kolaydır ancak kullanıma hazır olması için en az üç haftaya ihtiyaç vardır.

Malzemeler
8-10 limon
1/2 bardak – 1 bardak koşer tuzu (deniz tuzu)
Ekstra taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı

Konserve kavanozunun tabanına 2 yemek kaşığı koşer tuzu koyun.
Limonları fırçalayarak yıkayın. Her limonun kökleri kesin. Limonları boydan boya yarıya kesin, ancak limonun tabanına kadar kesmeyin. Böylece tabanına tutunarak 4 ayrı parçaya bir çicek gibi olsun. Ardından, aynı şekildeki bir başka kesim yapın, sanki limonları çeyreklere kadar kesiyormuşsunuz gibi. Sabahları limon suyu nasıl içilmeli?

Limonları birbirinden ayırmadan hafifçe çekin ve iç ile dış kısımlarını iyice tuzlayın. Hazırlanan limonları konserve kavanozuna koyun ve içindeki suyun dışarıya çıkmasını sağlamak için üzerinden baskı uygulayın. Ardından sıktığınız limon sularını da kavanoz içindeki limonların üzerine dökün. limonların üstlerine kadar tamamen limon suyuyla dolduğuna emin olun.Limoncello nasıl yapılır?

Kavanozun kapağını kapatın ve birkaç gün süreyle tezgahın üzerinde oda sıcaklığında beklemesine izin verin. Sık sık kavanozu ters çevirin. Birkaç gün sonra kavanozun içindeki limonlar yumuşamaya başlayacaktır. Böyle olduğunda limon kavanozunu buzdolabına en az 3 hafta boyunca bekletin. Buzdolabında saklanırken kavanozu bazen ters çevirin. Limon turşusu tarifi

Limon konservesi kullanmak istediğinizde bir limonu çıkarın tuzu yıkamak için suyun altında durulayın. Limonun içinde çekirdekleri varsa çıkarın. Ayrıca içini de çıkarın. sonra limon kabuklarını ince bir şekilde dilimleyin ve yemeklerinizde kullanın.

Konserve limonlar 6 aya kadar buzdolabında saklanabilir. Dondurulmuş limonun faydalarına inanamayacaksınız

Not:
Limon konservesinin içine vanilya, karanfil, kişniş tohumları, çubuk tarçın, defne yaprağı, biber gibi baharat ekleyerek denemeler yapabilirsiniz. Kullanılan limonlar nasıl değerlendirilir?


Paylaş.

About Author

Comments are closed.