Limon Özü Yerine Ne Kullanılabilir

0

Limon özü sık sık kek, kurabiye ve diğer tatlı tariflerinde yer alıyor. Ancak limon özü her zaman evinizde bulunmayabilir. Limon özü yerine kullanabileceğiniz bir alternatif vereceğiz.

Limon kabuğu rendesi
Limon kabuğunun sarı kısmı – en lezzetlisi – ticari ekstraktların yapıldığı lezzetli yağları içerir. Bir tarif için limon kabuğu rendesi toplamak için, ince bir rende üzerine taze bir limonu sürün. Sadece kabuğun beyaz kısımları acı olduğundan sarı kısmını rendeleyin. 2 çay kaşığı limon kabuğu rendesi 1 tatlı kaşığı limon özüne eştir. Portakal ve Limon Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

limon yağı
Limon yağı, limon özlerinden daha yüksek miktarda lezzet içerir ve dayanıklılığı ürünler arasında farklılık gösterir. Güvende olması için her çay kaşığı limon özü için 1/8 çay kaşığı limon yağı koyarak başlayın. Gerekirse, istenen lezzet elde edilinceye kadar damla damla daha fazla yağ ekleyin. Limon yağı evde nasıl yapılır?

Diğer Tatlandırıcılar
Limon aromalı likörünü, tarifte her çay kaşığı imon özü yerine 1 – 2 çay kaşığı olarak kullanabilirsiniz. Portakal veya vanilya özü limon özü için kullanılabilir, ancak lezzette belirgin bir değişiklik olabilir.


Paylaş.

About Author

Comments are closed.