Limon Turşusu Nasıl Yapılır?

0

Limon turşusu, Kuzey Afrika ve özellikle cezayir mutfağının ünlü garnitürlerinden biridir. Limon turşusu yaparak limonu ve özellikle kabuklarını saklayabilir ve yiyebilecek hale getirebilirsiniz. Limon kabuğunun acımsı tadı gidecek ve mükemmel aroması kalacaktır.

Eğer siz de limonu seviyor ve yemeklerinizde sık sık limon kullanıyorsanız o zaman limon turşusunu denemelisiniz. Limon Loru (Kreması) Tarifi

Kullandığınız kavanozun hacmine göre içine koyacağınız limon sayısı değişecektir. Bu tarifte 850 ml.lik bir cam kavanoz için 5 limon kullanılmıştır.

Malzemeler

Limon

Deniz veya kaya tuzu (öğütülmüş sofra tuzu kullanılmaması gerekiyor)

Defne yaprağı,

Tane karabiber

Kişniş tohumu (tercihe bağlı)

Limon suyu

Su İnanılmaz Faydaları İçin Limon Suyu ve Zeytinyağını Karışın

Yapılışı

Limonları yıkayın. Her bir limonun üzerinde bıçakla birbirine paralel dört tane derin kesik yapın ancak kestiğiniz yerleri koparmayın. Bu arada bir limonu önce ikiye kesin, sonra ikiye kestiğiniz parçalardan birini yine iki parçaya bölün.

Temiz bir cam kavanozun içine bir parmak kadar tuzla doldurun. Üzerine bir-iki defne yaprağı ve dört-beş tane karabiber koyun.

Limonların kesik attığınız yerlerine sıkıştırarak tuz doldurun. Limonları bastırarak kavanoza koyun. Yarım ve çeyrek limon parçalarını da kavanoza sıkıştırın. Evde Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Birkaç limonun suyunu sıkıp kavanoza ekleyin. Üzerine tekrar tuz koyun. Üzerini suyla tamamlayın. Kavanozun ağzına yaklaşacak kadar su ekleyin. Son olarak tekrar bolca tuz koyun. Defne yaprağı, birkaç tane karabiber ve varsa kişniş tohumu ekleyin. Kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

Güneş görmeyen serin bir yerde kavanozu iki hafta açmadan bekletin. Bu arada ilk üç-dört gün kavanozu günde bir kez çalkalayın ve tuzun dağılmasını sağlayın.

Limon turşusu yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken nokta şu. Kullanacağınız limonların doğal olması. piyasada satılan limonların büyük bölümü mumlama denilen kimyasal işlemden geçiriliyor. Limon turşusunuda kabuklarda yenilebilir olduğu için doğal limon olmasına özen gösterin. Limon Konservesi Tarifi

Hazırlaması oldukça pratik olan limon turşusu, iki haftalık bir bekleme süresinden sonra yemeye hazır hale geliyor.

Limon turşusu nerede kullanılır?

Salatalarda, et ve tavuk yemeklerinde kullanmak mümkün. Salatanın üzerine limonları dilimleyebilir ve suyundan ekleyerek hoş bir görünüm ve aroma katabilirsiniz. Evde Limon Kolonyası Nasıl Yapılır?


Share.

About Author

Comments are closed.