Makarna Nasıl Daha Lezzetli Yapılır?

0

Kim derdi ki un, yumurta, tuz ve su basit bir şekilde buluşacak ve dünyanın en çok tüketilen yemeği olacak. Ancak tarih boyunca her şekli ve aroması yapılan makarna neredeyse tüm kültürlerin mutfağında başköşede yer almayı başarmıştır.

En İyi Makarna Hangi Kültürde?

 • Buğdayın un halinde kullanılması sonrasında da yumurta ile muhteşem birlikteliğinin keşfedilmesiyle birlikte ekmekler, poğaçalar, çörekler ve makarnalar da türetilmiş oldu. Her bölge insanının sahip olduğu baharat, iklim şartları ve tarımı farklı olduğundan Fransız ekmeği, İtalyan pizzası ve İtalyan makarnası gibi terimler türemiştir.
 • Makarna hangi topraklarda yapılıyor olursa yapılsın; en kolay ulaşılabilen, besleyiciliği ve kolay hazmedile bilirliği açısından sofraların vazgeçilmez yemeklerindendir. Besleyicidir çünkü makarna yapımında kullanılan un aslında klasik unlardan farklıdır, daha fazla vitamin ve besin değeri içerir.

Makarna Çeşitleri

Ucuz olması dolayısıyla özellikle öğrenci sofralarının klasik menüsüdür makarna. Bazen bir şarapla bazen de köfteli ve kolalı menülere eşlik eden makarna soslar ve pişirme teknikleri ile damakların daha önce tatmadığı şekillere bürünebilen bir yemektir. En meşhur makarna çeşitleri arasında;

 • Kıymalı makarna
 • İçi dolgulu makarna (mantı)
 • Sebzeli makarna
 • Makarna salatası
 • Mantar/Domates soslu makarna yer almaktadır.

En Leziz Makarna

 • Ülkemize de yabancı ülkelerden gelmiş fırında makarna kültürünün başrol oyuncusu lazanya, farklı teknikler ile makarnanın basitlikten uzaklaşıp damak şenliği ortaya çıkaran bir yemek olabileceğinin ispatı niteliğinde.
 • Sizler de evlerinizde daha lezzetli makarnalar yapmak istiyorsanız öncelikle kullandığınız makarnanın türüne göre pişirme tekniğinin farklı olabileceğini hatırlayınız ve makarnanın paketindeki pişirme talimatına birebir uyun.
 • Makarnayı pişirirken birbirine yapışmaması için suyuna birkaç damla yağ damlatın. Süzdükten sonra yıkamayın. Eğer yıkarsanız kaynarken ortaya çıkan nişastasını akıtmış olacak ve tat eksilmesine sebep olacaksınız. Eğer makarnanızı soslu tüketeceksiniz makarnanız süzgeçte beklerken kaynattığınız tencerede damak tadınıza uygun sosu hazırlayıp makarnayı tencereye tekrar alarak sosa bulamanız çok leziz sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Makarnanın kaynarken tencereye bulanan nişastasını da sosa karıştırmış aynı zamanda da başka bir kaptan sos aktarmadığınız için sos kaybı yaşamamış olacaksınız. Bu şekilde makarnanız en yüksek lezzet notasına ulaşabilecektir.
 • Ayrıca makarna sosunuzu hazırlarken bir diş sarımsak ezip ekler iseniz de lezzetin nasıl kuvvetlendiğine inanamayacaksınız. Sarımsak hem antibiyotik etkisi ile yiyenlere yararlı olacak hem de tat duyargalarını tamamen tatmin edecek bir tat birlikteliğini sağlayacaktır.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.