Makarnayı Mükemmel Pişirmenin 10 İpucu

0

Makarna sadece İtalyanların değil, tüm dünyanın en çok sevdiği ve tükettiği yiyecek. Ancak makarna pişirmenin de püf noktaları bulunuyor. Makarna pişirmek sıcak suyun içine konulması değildir. Ünlü şeflerin makarna pişirme konusundaki önerilerine kulak verin.

 

1. Tuzlu SU

Makarnayı pişirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri haşlama suyunun tuzlu olmasıdır. Şef Anne Burrell, suyun deniz suyu gibi tuzlu olması gerektiğini söylüyor. Kullanacağınız bir bardak suya bir çorba kaşığı kadar tuz ilave edilmesi gerekiyor.

2. Spagetti bölümlerini ölçmek için kaşık kullanın

Spagetti pişireceksiniz çubukların aynı boyda olması en mükemmel seçimdir. Bir çok kişi spagettiyi eliyle boler ve birçok makarna farklı boylarda olur. Bunun için spagetti ölçme kaşığı kullanabilirsiniz.

  1. Makarnanın haşlama suyundan bir bardak ayırın

Makarnayı haşladıktan sonra süzmeden önce mutlaka bir bardak kadar haşlama suyunu ayırın. Bu suyu yapacağınız soslarda kullanabilirsiniz. Maranha haşlama suyu içinde bulunan tuz ve nişasta soslarınıza mükemmel bir tat katacaktır. Ayrıca bu suyu makarnanız soğuduktan sonra tekrar ısıtmak istediğinizde yine kullanabilirsiniz.

  1. Makarnayı yarı diri (al dente) pişirin

Makarnanız ne gevrek ne de çok yumuşak olmamalıdır. Makarnanız hafif ısırılabilir olması gerekir. Böylece çok daha lezzetli olacaktır.

  1. Makarna için doğru sosu seçin

Birçok makarna çeşidi var. Bazı türler sosu emer. Bazı makarnalara domates sos yakışırken bazı türler için bolonez sos daha iyi olur. Eğer makarna kıvrımlı ise domates sos tercih edebilirsiniz. Fettuccine ve tagliatelle geleneksel makarnalara etli veya kıymalı soslar kullanabilirsiniz.

  1. Hazır domates sosları almayın

Ev yapımı domates sosu yapmak çok kolaydır, bunun için hazır domates sosları almanız gerekmiyor. Domates sos için domates, soğan, tereyağı, tuz ve fesleğen bulunması yeterlidir.

  1. Parmesan peynirini kendiniz rendeleyin

Makarnanız ne çeşit olursa olsun üzerine mutlaka parmesan peyniri rendeleyin. Parmesan makarnaya ayrı bir lezzet katmaktadır. Bunun için hazır rendeler yerine satın alacağınız bir blok parmesanın bir bölümünü rendeleyin. Çok daha etkili olacaktır.

  1. Zeytinyağı kullanın

Zeytinyağının kalitesi makarnanın tadına çok iyi katkı yapabilir. Makarnaların birbirine yapışmasını önlemek için az bir miktar zeytinyağı kullanabilirsiniz. Ayrıca zeytinyağı, makarnanızın parlak olmasını sağlayacaktır. Tabi isterseniz İtalyanlar gibi zeytinyağını cömert bir şekilde makarnada kullanabilirsiniz.

  1. Makarna sosu için kilerinizde malzemeleri tutun

Sadece parmesan ve zeytinyağı makarna için yeterli olmayabilir. Bunun için hazırlanacak soslar için malzemeyi kilerinizde bulundurun.

  1. Kendi makarnanızı yapabilirsiniz

Hazır bir makarna yerine kendinizin yapacağı makarna her zaman daha lezzitli olacaktır. Makarna yapmak için makinanızın alması şart değildir. Sadece un, yumurta ve yağ ile makarna yapabilir, istediğiniz şekilde kesebilirsiniz.

 


Paylaş.

About Author

Comments are closed.