Mantar Yemekleri

1

Ülkemizde bulunan, 40 çeşitten fazla yenebilen mantar vardır. Bunlardan bazıları; istiridye mantarı, kanlıca mantarı, kuzu mantarı, kuzu göbeği mantarı, şemsiye mantarı, bal mantarı, kayın mantarıdır. Özellikle kanlıca mantarı, mevsiminde bolca doğal şekilde bulunabilir ve çok lezzetlidir. Ancak, mantar konusunda uzman olmayan kişilerin, riske girmemeleri, oldukça zehirli ve ölümcül olabilecek mantarlar konusunda, son derece dikkatli olmaları gerekir. Türk mutfağında, mantarın özel bir yeri vardır. Doğada bolca bulunabildiğinden, halk arasında bolca tüketilen bir yemekliktir. Bazı çok özel ve pahalı mantarlar ise, zor bulunduğundan, lüks restoranlarda servis edilmektedir. Kültür mantarı denen ve yetiştiricileri tarafından piyasaya sunulan, beyaz ve şapkalı mantarlar, her mutfakta kendine yer bulabilecek kadar ekonomik, lezzetli ve güvenilirdir. Mantar yemeği yaparken, mantarların taze ve zedelenmemiş olduğundan emin olmakta fayda vardır. Aksi takdirde, güvenli olarak bilinen mantarlar dahi tehlikeli olabilir.

Mantar Çorbası

Mantarlar, güzelce temizlendikten sonra, ince ince doğranır. Sap ve şapka kısımlarını ayırmak, tamamen yapan kişinin göz zevki ile alakalıdır, çorbanın lezzetine doğrudan bir etkisi olmayacaktır. Çorbayı yapacağınız tencereye, yağ konur. Küçük kareler şeklinde doğranmış kuru soğan, yağda güzelce kavrulur. İnce doğranmış mantarlar, kavrulmuş soğanın üzerine alınarak, rengi değişene kadar, karıştırılarak kavrulur. Çorbaya kıvam vermesi ve malzemeleri bağlayıcı olması için, bir yemek kaşığı un, tenceredeki malzemelerin üzerine konur ve kavrulur. Yarım su bardağından az fazla süt, karışımın üzerine eklenir ve hızlı hızlı karıştırılır. Krema var ise, 2 yemek kaşığı krema, süt yerine konabilir. Ardından, çorbadaki malzemelerin miktarına göre, 4 ya da 5 su bardağı kaynar su tencereye konur ve karıştırılmaya devam edilir. Bu aşamada, istediğiniz miktarda tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz. Kaynamaya başladığından, altı kısılarak, yavaş pişmesi sağlanır. Çorba kıvamını aldığında, 10-15 dakika kadar dinlendirilerek, servis edilir.

Mantar Güveci

Özellikle kanlıca mantarı olursa, daha makbul olacaktır. Yok ise; beyaz kültür mantarı da, son derece lezzetli olabilir. Güveç, ocakta ısıtılarak, tereyağı konur ve eritilir. İrice kesilmiş kuru soğan eklenir. İrice kesilmiş yeşilbiber de eklenerek, renkleri dönene kadar kavrulur. Kuşbaşı kesilmiş tavuk eti, güvece alınır ve birlikte kavrulmaya devam edilir. Mantarlar, küçük ise kesmeden, bütün olarak konulursa, hem çatala gelecektir, hem de lezzeti daha belirgin olacaktır. Büyük mantarları, 4 parçaya bölerek koyabilirsiniz. Güvecin en üstüne, halka şeklinde kesilmiş domatesler dizilir ve üzerine istendiği kadar tuz, su ve bir parça tereyağı eklenerek, kapağı kapatılır. Pişme sırasında, güvecinize başka bir malzeme eklenmemelidir. Kekik isteniyorsa, yemek piştikten sonra en üste az miktarda serpilebilir. Aksi takdirde, yemekle birlikte pişecek olan kekik, tavuğun ve mantarın tadında, istenmeyen bir acılık yaratacaktır. Yemeğiniz piştiğinde, pirinç pilavı ve mevsim salatası eşliğinde, servis edebilirsiniz.

Kahvaltılık Mantar

Mantarın, belki de en kolay ve en lezzetli halidir denebilir. Mantarların, sap kısımları, en dipten tutularak, dikkatlice çıkartılır. İyice kızdırılmış, fakat yağ konuşmamış bir tavaya, mantarlar, açık ağızları aşağı gelecek şekilde dizilir. Bu şekilde, 3-4 dakika kadar pişirilen mantarlar, sularını salmasına izin vermeden, tavada ters çevrilir. Pişmekte olan mantarların, açık kısımlarına, çok az tuz serpilir. Daha önce, mantarların içlerine sığacak kadar küçük kareler şeklinde kesilmiş olan, kaşar peynirleri, mantarların içlerine tek tek konur. Bir süre bu şekilde pişirilir. Mantarların suyu çıkmış, kaşarlar erimiş olmalıdır. Bütün bunlar olduğunda, her bir kaşarlı mantarın üzerine, çok az pul biber konulur. Bir servis tabağına, içindeki suyu dökülmeden alınan mantarlar, kahvaltı masasına servis edilir.


Paylaş.

About Author

1 Comment

  1. patlıcan reçeli tarifinizi ben kabak ve karpuz kabuğu ile yapıyorum, kireç suyu sihiri harika. patlıcanıda denemek lazım teşekkürler.